Lidovky.cz

Česko

Česko uprostřed studené války. Západ nechce pustit ruskou ani čínskou vakcínu na trh EU bez společných pravidel


ilustrační snímek | foto: Reuters

Premium Původní zpráva
PRAHA - Zatímco rok 2020 byl rokem covidu, letošek se stane rokem vakcín. A ty budou hrát stěžejní roli v soupeření mocných bloků o vliv na mezinárodní scéně. Část politologů a diplomatů dokonce mluví o nové studené válce, jiní skloňují novodobý Marshallův plán. A političtí lídři, ty české nevyjímaje, se zaštiťují zdravím svých občanů, přičemž jakoukoli ideologizaci vakcín důrazně odmítají.

Bude ruská vakcína Sputnik poslední kapkou? Slovensku dochází s premiérem Matovičem trpělivost

Sebezahleděnost většiny států Evropské unie přivedla blok až k samotné existenční propasti a nahrála kritikům jednotné Evropy nejen z Číny a Ruska, kteří čekají na každé její klopýtnutí. Jejich vakcíny, či alespoň sliby, zaplavují rozvojový svět od Jižní Ameriky po Afriku, koketují s nimi i rebelující středoevropské státy EU.

Západní Evropa se nyní začíná opatrně probouzet. A vnímat škody, jež by její laxnost k vakcinační svízeli Česka, Slovenska, Maďarska či podobných států mohla způsobit. Proniknutí ruské očkovací látky Sputnik V a čínské Sinopharm na unijní trh bez společných pravidel nechce dopustit.

Mezi řádky čtené signály už například vysílá Francie. „Zůstaňme v evropském rámci ve věci vakcinace solidární a jednotní,“ tlumočil stanovisko Paříže francouzský velvyslanec v Česku Alexis Dutertre. Právě z jeho země k nám tento týden doputuje darovaných patnáct tisíc dávek vakcín.

K finálnímu rozlousknutí oříšku jménem Sputnik V se odhodlala už i Evropská léková agentura (EMA), která začala zkoumat možnosti, jak dát ruské vakcíně zelenou. Čas ale hraje Evropě do karet. „Pokud dá EMA Sputniku souhlas, neznamená to, že evropský trh zaplaví. Proces bude trvat týdny, možná pár měsíců – a za tu dobu bude v EU dostatek západních vakcín. O Sputnik tak už nebude takový zájem,“ řekl pro Lidovky.cz vysoce postavený evropský diplomatický zdroj.

Podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka by se geopolitickému soupeření dalo vyhnout, kdyby se v Evropě schválily všechny funkční vakcíny.

„Geopolitika se dnes promítá do jakéhokoliv politického dění. Nemyslím si ale, že by se sféry vlivu nakonec rozdělily právě podle původu vakcinace,“ sdělil webu Lidovky.cz s tím, že evropská jednota by měla českou pozici posilovat, ne oslabovat, a to i při diskusích ve Spojených státech.

Sputnik není jen vakcínou, stal se nástrojem hybridní války, řekl slovenský ministr. Matovič tvrzení odmítá

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), nadále zarytého odpůrce nákupu ruské či čínské vakcíny bez evropského glejtu, má do konce března do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 tisíc od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl. Prezident Miloš Zeman s podporou premiéra Andreje Babiše (ANO) přesto trvají na tom, že nákup ruské a čínské vakcíny není od věci.

„Trochu mi to připomíná vytváření virtuální reality. Spousta těchto nabídek ani nebude realizovaná, ale jde jen to, že se o nich mluví, to polarizuje společnost a politickou scénu,“ řekl webu Lidovky.cz bezpečnostní analytik a bývalý diplomat Tomáš Pojar.

Nájezdu Sputniku či čínských látek do Evropy se nebojí ani evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který v posledních dnech objíždí evropské metropole a snaží se oživit rozdrobenou vakcinační solidaritu.

„Ujišťuji se, že naše vlády a naši členové jsou v souladu s naší strategií. A ony jsou,“ citoval ho vlivný bruselský list Politico. „Je pro mě důležité strávit nějaký čas s každým z nich, abych se ujistil, že jsme všichni sladěni, že budeme sladěni i nadále,“ dodal.

MLEJNEK: Naděje, nebo zlý píchanec? Ruský Sputnik vyvolává otázky

Středoevropského pošilhávání po východní pomoci se nebojí. „Pokud země chtějí koupit ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm, je to v pořádku,“ řekl. Zdůraznil nicméně, že jejich dodávky jsou jen kapkou v moři. „Jedno je jisté. Jedinými kontinenty schopnými produkovat to, co je potřeba pro jejich občany a pro planetu, jsou Evropa a USA,“ uvedl s tím, že EU bude do konce roku 2021 schopna vyrobit dvě až tři miliardy dávek, což je mnohem více vakcín, než potřebuje. Breton je také přesvědčen, že EU bude mít dostatek dávek na očkování 70 procent dospělých do konce léta.

Geopolitická spoušť

Přestože na konci léta či dle opatrnějších scénářů na konci roku by mohla být v Evropě pandemie zkrocena natolik, aby se dalo doufat v návrat k normálnímu životu, spoušť, kterou by po sobě mohla nechat vakcinační diplomacie, by se mohla mnohým zemím vymstít. I České republice.

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V. Požádala o to německá firma R-Pharm

„Z ruské strany nabídka dodávky vakcín, vůbec vyvolávání dojmu, že by Rusko snad mohlo nějak konstruktivně napomoci zlepšení situace v postižených zemích, je chápáno jako důležitý nástroj posilování vlivu,“ zdůraznil pro Lidovky.cz Jan Šír, expert na současné Rusko a východní Evropu z Univerzity Karlovy. Podle něho jde jednak o „test loajality“ konkrétní země respektive „přátelsky nakloněných představitelů“, na něž v Kremlu sázejí a které Rusové v cizině dlouhodobě kultivují, jednak to ty země dál oslabuje a štěpí. „Podkopává to dál jejich ukotvení v mezinárodních strukturách a tím činí zranitelnější vůči ruskému tlaku,“ dodal s tím, že vše, co se kolem Sputniku točí, je od počátku silně netransparentní. O dezinformacích, které kolem toho šíří ruský stát, nemluvě.

V sázce je Afrika

České námluvy s doposud v Evropě neschválenými vakcínami jsou podle bývalého velvyslance v USA a Rusku Petra Koláře ohrožením samotné liberální demokracie. „Celé je to geopolitika. Je to boj o vliv připomínající někdejší poválečný Marshallův plán. To, že jsme se k němu tehdy nepřipojili, bylo předzvěstí toho, co následovalo a do jaké sféry jsme potom padli,“ řekl pro Lidovky.cz.

PETRÁČEK: Raději mít a nepoužít. Má smysl odmítat Sputnik a Sinopharm už předem?

Nyní je podle Koláře společnost také viditelně rozdělená. „Někteří odmítají Sputnik z ideologických důvodů, ti patří k táboru, který chce, abychom zůstali součástí Západu a aby se Evropská unie nerozpadla. A pak jsou ti, kteří nemají EU rádi, Západ nemají rádi, spíše prosazují orientaci na Východ a liberální demokracii by nejradši zrušili. Ti jsou pro ruskou a čínskou vakcínu za každou cenu, protože vědí, že tímto můžou ovlivnit veřejné mínění ve svůj prospěch,“ dodal s tím, že dlouhodobou snahou Ruska je rozbít evropský politický blok.

Podle bývalého šéfa české diplomacie Cyrila Svobody se ale souboj nevede o Evropu, ta si svoji roli uhájí, v sázce je Afrika. „Probíhá tam bitva o vliv. Pokud se Afrika dostane pod vliv Ruska a Číny, vzroste tam terorismus a následně i nelegální migrace. Ovšem ne směrem do Ruska či Číny, ale tradičně do Evropy,“ shrnul pro Lidovky.cz.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.