Lidovky.cz

Ekonomika

ING směřuje své klienty do Raiffeisenbank, domluvila pro ně speciální podmínky. Dostanou exkluzivní úrokovou sazbu


Ilustrační foto. | foto: Facebook.com/ING

Premium
PRAHA - Tisíce klientů, kteří mají peníze na spořicím účtu či v podílových fondech ING Banky, v těchto dnech převádějí své účty jinam. Jedním z cílů je Raiffeisenbank. ING totiž v Česku zavírá své drobné bankovnictví a bude obsluhovat jen firemní klientelu. Svým retailovým klientům dohodla výhodné startovní podmínky u Raiffeisenbank. Mezitím ve Vídni balí kufry i rakouská odnož ING. Důvody odcházející banky netají: na českém i rakouském trhu je přebankováno a není kam a z čeho růst.

Katastr ‚na jedno kliknutí‘ končí, zvědavci mají smůlu. Speciální registrace nebude úplně jednoduchá

ING odchod z osobního bankovnictví oznámila v polovině února. A svým 375 tisícům klientům zároveň nabídla, že mohou za jejich pomoci přejít jinam. „Naše ambice je ukončit služby retailového bankovnictví do konce srpna. Z důvodu příslušných lhůt by tak měli klienti obdržet výpovědi nejpozději během června. Pokud mají zájem o atraktivní nabídku od Raiffeisenbank, měli by dát souhlas nejpozději v červnu,“ řekl pro Lidovky.cz tiskový mluvčí ING Pavel Heřmanský.

Od března, kdy transakci mezi oběma bankami schválil antimonopolní úřad, začala Raiffeisenbank klienty oslovovat s danou nabídkou. „Aktuálně mohu prozradit, že zájem o přechod do Raiffeisenbank je ze strany klientů ING velký a nás velmi těší, že vše jde podle plánu. Klienti oceňují především rychlost procesu a jednoduchost převodu finančních prostředků,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Na nově příchozí klienty Raiffeisenbank z ING čeká roční úroková sazba ve výši jednoho procenta u vkladů do 300 tisíc korun na dobu jednoho roku a k tomu jednorázová prémie 500 korun. Stávající klienti Raiffeisenbank přitom dostávají u takzvaných základních spořicích účtů sazbu 0,01 procenta. A na spořicím účtu XL mohou u vkladů do 150 tisíc korun dostat 0,60 procenta. Podmínkou je ovšem, řečeno slovy banky, aktivní využívání běžného účtu. Splnění této podmínky banka vyhodnocuje každý měsíc.

Běžný spořicí účet XL je úročený 0,1 procenta. Pro srovnání – ING ještě loni úročila vklady do 300 tisíc korun během prvních tří měsíců roční sazbou 0,5 procenta, po uplynutí této doby 0,3 procenta a u vkladů nad zmíněnou hranici pak 0,1 procenta. Nové vkladové účty už samozřejmě neotevírá, ale zbylé dvě sazby jsou do června stále aktuální.

Kam jít?

ČNB pro letošní rok odhad růstu ekonomiky zhoršila, pro příští rok jej zlepšila. Úrokové sazby zůstávají stejné

Nemalá část klientů ING tak nepochybně zamíří do zmíněné Raiffeisenbank. Nabízený jednoprocentní úrok vysoko ční nad hladinou trhu, která je na úrovni kolem setiny procenta. Relativně vysoký úrok však v Raiffeisenbank bude jen na rok. Navíc se řadě lidí, jak bylo vidět letos na jaře, příčí být klientem velké banky. Vlnu negativních komentářů před pár týdny spustila i zpráva o tom, že Raiffeisenbank převezme malou Equa bank.

Část klientů ING by ovšem mohla nalákat třeba Trinity Bank, která vstoupila na trh nedávno a loví především v řadách movitých klientů. Ta nyní rozjíždí akci, v níž od 10. do 31. května na spořicích účtech nabízí 0,58procentní úrok u vkladů do 250 tisíc a 0,33 procent u vkladů nad tuto hranici. Zvýhodněné úročení je určeno pro nově příchozí i stávající klienty, kteří mají spořicí účet Výhoda+. 

„Akce je na dobu určitou, a to do 31. 5. 2021, přičemž bude automaticky prodlužována o jeden měsíc, pokud nedojde ze strany Trinity Bank k informování o její změně/ukončení,“ uvádí banka. Podle obchodních podmínek má banka právo akci kdykoliv zrušit. Spořicí účty Výhoda+ jsou nyní v bance úročeny dvojí sazbou – 0,21 procenta pro účty založené po 25. únoru letošního roku a 0,51 procenta připadá na starší účty.

Na hypotéky pozdě

ING byla jednou z prvních zahraničních finančních skupin, které se hned během ekonomické transformace začaly usazovat v Česku. Na retailovém trhu prorazila zhruba před 20 lety se svým dobře postaveným a výhodně úročeným spořicím kontem. „Spořicí účet měla jako první, ostatní banky nabízely jen běžný účet či termínované vklady,“ upozorňuje mluvčí ING Heřmanský. Banka pak v Česku vybudovala i divize penzijního připojištění a životního pojištění. Ty se kvůli nadnárodním regulatorním důvodům později osamostatnily a dál fungují pod značku NN, což znamená Nationale Nederlanden (to bylo původní jméno ING). V ING naopak zůstaly spořicí účty a správa investic v podílových fondech.

„S přihlédnutím k současné hospodářské situaci neočekáváme, že bychom v nejbližší době dosáhli potřebné velikosti a pozice na trhu, které by nám umožnily dosahovat v České republice udržitelného růstu,“ komentoval v únoru oznámení odejít z drobného bankovnictví Isold Heemstra, tehdejší generální ředitel ING Česká republika.

To je patrně realistické zhodnocení situace v zemi s 10,5 miliony obyvatel, kde podle údajů České národní banky působí 47 bank a nejdynamičtěji se rozvíjejícími obchody v osobním bankovnictví jsou hypotéky. I tam chtěla ING, alespoň ve svých úvahách, zamířit, ale nepochybně si uvědomila, že je pozdě. Firemní divize ING Česká republika však u nás zůstává. V současnosti má podle Heřmanského přes 600 klientů z řad významných zahraničních a velkých tuzemských společností. Objem poskytnutých úvěrů přesahuje 50 miliard korun.

Své kanceláře brzy zavře i rakouská retailová odnož ING. Ta zahájila svou činnost ve Vídni v roce 2003 a spořicí účty nabídla v roce 2016. „To bylo pozdě, evidentně moc pozdě,“ konstatuje německý finanční server Finanz-scene.de. „Narazili jsme jako relativně malý hráč na nasyceném trhu na hranice možného růstu,“ povzdychl si na začátku března, kdy banka svůj odchod oznámila, šéf rakouského ING Barbaros Uygun. V Rakousku banka obsluhovala 550 tisíc klientů, z nichž ale čerpalo vedle vkladových služeb jiné, pro banku ziskové služby, jen 50 tisíc.

ING přitom ani zdaleka není jediná, kdo přišel na to, že na trhu je přebankováno. Vedle Equa bank brzy ztratí autonomii i Air Bank, která se spojí s Moneta Money Bank. A z českého trhu a dokonce z celé Evropy se v nejbližší době chystá odejít také ruská banka Sberbank.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.