Lidovky.cz

Nekonvenční Grammy: vítězství Francie a hromadná svatba gayů

USA

  7:27aktualizováno  14:28
LOS ANGELES - Nekonvenční náboj měl v noci na dnešek 56. ročník udělování prestižních hudebních cen Grammy: kromě toho, že hlavní ocenění putovala do netradičních destinací, jako jsou Francie a Nový Zéland, slavnostní večer okořenila hromadná svatba homosexuálních párů a vystoupení dvou žijících bývalých členů slavné skupiny Beatles, Paula McCartneyho a Ringo Starra, kteří se poprvé po letech opět setkali na pódiu.

Producent Paul Williams s cenou Grammy za nejlepší album roku skupiny Daft Punk "Random Access Memories". foto: Reuters

Ceny Grammy za nejlepší album a za nejlepší nahrávku roku získalo francouzské dýdžejové duo Daft Punk, které brázdí vlny elektronické hudby. Porotu oslovilo kolekcí skladeb Random Access Memories a hitem Get Lucky, který svérázná dvojice připomínající roboty zahrála ve svých bílých helmách a kombinézách. Thomas Bangalter a Guy-Manuel De Homem-Christo ocenění převzali bez pronesení jediného slova.

Cena v kategorii nejlepší píseň roku připadla teprve 17leté novozélandské zpěvačce a písničkářce Lorde za průraznou skladbu Royals. Podělila se o ni s autorem - skladatelem Joelem Littlem. "Děkuji všem, kteří umožnili této písni rázně se prosadit," řekla Lorde, která je podle agentury Reuters známá svou zálibou v módě gothic, jež je v přímém protikladu s rozšířenějším spořejším a sexy oblékáním většiny ostatních interpretů.

Vítězové hlavních kategorií

  • Album: duo Daft Punk - "Random Access Memories"
  • Nahrávka roku: duo Daft Punk - "Get Lucky"
  • Píseň roku: Lorde - "Royals"
  • Objev roku: Macklemore & Ryan Lewis

Titul objev roku získala v noci na dnešek americká dvojice rapperů Macklemore & Ryan Lewis, kteří uspěli i v kategorii nejlepší rapové interpretace, nejlepší rapové písně a nejlepšího rapového alba. Z řady dalších vedlejších cen obdržela například Grammy za nejlepší metalové vystoupení britská skupina Black Sabbath s počinem God Is Dead.

Během udílení Grammy uzavřelo sňatek 33 heterosexuálních a homosexuálních párů

Na slavnostním večeru zazněla také jejich skladba Same Love, která se stala hymnou boje za práva homosexuálů, protože při této příležitosti bylo na místě oddáno 33 heterosexuálních i homosexuálních párů. V akci, která se nejspíš zapíše do dějin soutěže, se role oddávající zhostila zpěvačka Queen Latifah. Světoznámá hvězda Madonna pak v závěru ceremonie vystoupila v bílém kovbojském klobouku a obleku s písní Open Your Heart.

Večerem, na kterém se udělovaly ceny v celkem 82 kategoriích, se prolínala série živých vystoupení. Velkou pozornost přilákali Paul McCartney a Ringo Starr. Jimi zahraná skladba Queenie Eye prý zvedla ze židle a přiměla tancovat řadu přítomných včetně Yoko Ono, vdovy po Johnu Lennonovi.

Jednasedmdesátiletý McCartney vystoupil také s bývalými členy rockové kapely Nirvana. "Bylo to kouzelné hrát si s nimi," řekl McCartney. "Ocitl jsem se uprostřed shledání Nirvany a byl jsem velmi šťastný," dodal.

Cena Grammy

Ceny Grammy se označují za hudební obdobu filmových Oscarů. Uděluje je každý rok Národní akademie hudebního umění a věd v USA za mimořádné muzikální úspěchy. Trofej byla poprvé předávána v roce 1958, v současné době ji dostávají hudebníci ve sto deseti kategoriích všech existujících hudebních žánrů od popu přes jazz a klasickou hudbu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.