Lidovky.cz

Min Tanaka zatančí pro Pražany zdarma na břehu Vltavy

Kultura

  15:00
PRAHA - Třicet let od svého prvního tuzemského vystoupení se japonský tanečník Min Tanaka vrací do Prahy, aby se připojil k oslavám 20. sezony Divadla Archa. Ve čtvrtek 12. června za soumraku zatančí na Rohanském ostrově, v Arše poté 14. a 15. června vystoupí v sólové inscenaci Šťastný strom.

Japonský tanečník Min Tanaka foto: archiv LN - Jan Zátorský

Před čtvrtečním venkovním vystoupením je sraz pro pěší a cyklisty ve 20:00 před Divadlem Archa. Začátek představení je ve 20:45, koná se za každého počasí a vstup je zdarma.

V 80. letech vystupoval v Praze tajně

Tanakova vystoupení se v Praze v 80. letech musela konat tajně, již tehdy ale za jejich organizací stál Ondřej Hrab, pozdější ředitel Divadla Archa. Karlínský břeh je podle něj poslední baštou divoké přírody v centru Prahy. "Je příznačné, že si Min Tanaka vybral právě toto místo," řekl Tanakův dlouholetý přítel. "Volně přístupný nový park by měl být v budoucnosti věnován kulturním aktivitám pod širým nebem. Stejně jako v případě Divadla Archa, které Tanaka v roce 1994 otvíral společně s Johnem Calem, tak půjde o zasvěcení prostoru sloužícího umění," dodal.

V Praze poprvé vystoupil Tanaka v roce 1984. Jeho tehdejší tajné vystoupení viděla jen hrstka diváků. Od té doby se stal pro mnohé v České republice živou legendou. Tanaka byl prvním, kdo v zemi představil butó, tanec japonské avantgardy.

Min Tanaka při vystoupení ke znovuotevření Divadla Archa v roce 2003

Pražské publikum mohlo pravidelně sledovat vývoj Tanakovy umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992, či zmíněné společné vystoupení s Johnem Calem v roce 1994. V druhé polovině 90. let vytvořil choreografii Grimm Grimm. Tanaka rovněž tančil uprostřed proudu Vltavy při znovuotevření Archy po povodni v říjnu 2003. Naposledy v Arše vystoupil v květnu 2012.

ČTĚTE TAKÉ

Min Tanaka podle ředitele Archy představuje most mezi světy východu a západu, mezi velkoměsty a venkovem, mezi stářím i mládím, mezi nicotou a nejhlubším smyslem existence. Životní filozofií Tanaky je propojení tance a zemědělství.

Nyní spolu s dalšími tanečníky své skupiny Tokason hospodaří v horách prefektury Jamanaši a pěstuje zeleninu, rýži, sojové boby a čaj. V létě pravidelně pořádá mezinárodní festival Dance Hakushu, na který se sjíždějí desítky mladých umělců z celého světa. Podstupují tu náročný tréninkový cyklus, kterému Tanaka říká Body Weather - Tělesné počasí a který spojuje práci a myšlení o umělecké produkci s prací a myšlením o přírodě a životě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.