Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vilu Tugendhat roztančí mystifikační balet Erika Satieho

Kultura

  16:00
BRNO - Brněnská vila Tugendhat se stane kulisou pro uvedení polozapomenutého baletu Uspud francouzského skladatele Erika Satieho. Funkcionalistickou památku si pro taneční večer vybral režisér a choreograf Martin Dvořák. Satieho balet doplní v programu ještě současná "elektro-akustická" choreografie Emoticon.

ProART Company provede ve Vile Tugendhat premiéru představení USPUD_emoticon foto:  Marek Procházka

Vila Tugendhat, od roku 2012 znovu otevřená veřejnosti, je stále častěji dějištěm kulturních akcí. Pravidelně tam vystupuje Brno Contemporary Orchestra, zájem o mimořádný prostor projevili také například pořadatelé přehlídek Moravský podzim a Divadelní svět. Taneční představení Upsud podle Erika Satieho zde uvede ProART Company  19., 20. a 21 května.

Z představení USPUD_emoticon - balet Erica Satieho

Satieho Upsun Dílo je často vnímáno jako parodie na operu a tehdejší wagneristický gesamtkunstwerk.

ProART Company s choreografem a režisérem Martinem Dvořákem se ve své tvorbě zaměřují na netradiční scénická uvádění děl vážné hudby. Mají za sebou například projekt s Filharmonií Brno (Foreign Bodies), Stravinského Příběhu vojáka či komorní inscenace Beethoven-Tolstoj-Janáček: Kreutzer Sonata a String Quartets.

Podivná, komplikovaná skladba

"Mystický a mystifikační" balet Uspud napsal novátorský skladatel Satie v roce 1892 na text, jehož původní účel při inscenování zůstává nejasný. Nemá totiž žádnou vazbu k partituře, není přizpůsoben notám ani rytmu, a tak vybízí k volnému režijnímu zpracování. Existuje například několik koncertních verzí s recitací textu volně přes hudbu nebo s projekcí na plátno.

Autor dílo označil za "křesťanský balet o třech dějstvích". Podle současných inscenátorů je Uspud "podivná a komplikovaná skladba, parodie a vážný akt současně, neúplné a neproveditelné konceptuální gesto". Ani hudbu totiž není možné hrát na nástroje uvedené v partituře. Jako ukázka ironického podtextu díla může posloužit část označená jako "zvuk trubky", ovšem komponovaná pro smyčcový kvartet.

Z představení USPUD_emoticon - balet Erica Satieho

Z představení USPUD_emoticon.

Uspud byl původně zamýšlen jako stínohra pro uvádění v nočním klubu na Montmartru. Satie ho zde nakonec opravdu uvedl, ale není nikde doloženo v jakém či zda vůbec v nějakém scénickém pojetí. Uspud byl poté představen jako skladba řediteli pařížské Opery, ten ji však pro scénické uvedení zamítl.

V druhé části večera bude uvedena choreografie Emoticon s hudbou současného hudebního tělesa Piano Interrupted Tomase Hodge a Franze Kirmanna stejně jako Satieho nejznámější skladby Gymnopediés.

Na projektu se podílejí kromě choreografa, režiséra a interpreta Martina Dvořáka také klavírista Richard Pohl, herec Městského divadla Brno Aleš Slanina a tanečnice ProART Company Irene Bauerová. Kostýmní návrhy jsou dílem výtvarnice Jindry Rychlé. Po brněnské premiéře bude představení uvedeno také v Praze, Bratislavě, Budapešti a Drážďanech.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat