Lidovky.cz

Kultura

Kellnerovy poklady. Podívejte se, jaké slavné fotografie zesnulý podnikatel nashromáždil

Josef Sudek - Vzpomínky snů (1954) | foto: Soukromá sbírka PPF

Premium
Praha - Už přes dvacet let buduje skupina PPF zesnulého miliardáře Petra Kellnera rozsáhlou sbírku české a slovenské fotografie, zřejmě největší v Česku. Jaká slavná jména v ní najdeme?

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, jak ho Japonci drsně přeplatili, říká šéf dozorčí rady PPF Dostálek

Josef Sudek, František Drtikol, Alexander Hackenschmied, Jaromír Funke, Jan Lauschmann, Ladislav Sitenský, Emila Medková, Tono Stano, Taras Kuščynskyj, Ivan Pinkava nebo Václav Jirásek. Tato slavná jména tvoří páteř sbírky fotografie, kterou – vedle sbírky obrazů – od konce 90. let minulého století systematicky buduje skupina PPF. Sbírka dnes zahrnuje 2200 děl od 211 českých a slovenských autorů a neustále se rozrůstá, jde tedy pravděpodobně o nejrozsáhlejší soukromou sbírku fotografie v Česku.

Rudolf Bruner-Dvořák - Plavení krav(kolem roku 1907)
Josef Sudek - Po dešti - Rothmayerova zahrada (nedatováno)
Autor:

Její vznik odstartovala rekonstrukce původního Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě, jíž se PPF chopila v roce 2000 a ze Sudkova ateliéru udělala vyhledávanou galerii. Fotografii pravidelně vystavuje i ve Špálově galerii na Národní třídě v Praze. „Základem naší sbírky byl nákup fotografií Josefa Sudka od teoretičky Anny Fárové. Zpočátku nebyla sbírka přesně profilovaná a zaměřovala se především na známá jména československé fotografie, v roce 2005 jsme ji vymezili jako sbírku české a slovenské volné tvorby od druhé poloviny 19. století do současnosti,“ říká kurátor sbírky Pavel Lagner.

Co se režimu nehodilo. Opava hostí výstavu mapující cenzuru ve fotografii

Vedle klasiků tvoří velkou část souboru současná fotografie, mezi zastoupenými autory mladší generace lze najít třeba Radka Brousila, Adama Holého, Jiřího Thýna, Markétu Kinterovou, Terezu Kabůrkovou či Darinu Alster. „Spolupracujeme s řadou kunsthistoriků a odborníků na fotografii a akvizice mladých autorů s nimi konzultujeme. Dlouhodobě spolupracujeme rovněž se společností Fotograf 07, od které nakupujeme tematicky zaměřená portfolia mladší umělecké generace. Vnímáme to jako důležitou podporu mladých autorů,“ říká kurátor.

Doposud byla veřejnosti představena nejméně polovina sbírky. „Vystavovali jsme nejen ve zmiňovaných galeriích, ale také v rámci našeho projektu Maxi Foto na Pražském hradě nebo v Galerii fotografie Louvre na Národní třídě v Praze. V Ateliéru Josefa Sudka představujeme pravidelně jeho dílo a tyto výstavy vždy patří k nejnavštěvovanějším. Další mimořádně návštěvnicky úspěšné byly například výstavy Václava Jiráska, Františka Skály a Tona Stana,“ říká Lagner.

Nikdy? Neexistuje! Online výstava unikátních fotografií ukazuje Baťův svět v barvách

Fotografie ze sbírky putovaly i do světa, v New Yorku byly součástí výstavy Václava Stratila, loni si je mohli prohlédnout návštěvníci úspěšné výstavy Jana Svobody v Londýně, v Dublinu se konala rozsáhlá výstava Josefa Sudka a ve Vratislavi či Augsburgu se mohli zájemci seznámit s průřezem sbírkou PPF. V následujících měsících chce Lagner v pražské Galerii Václava Špály vystavit dílo Václava Jiráska, Ivana Pinkavy a Ondřeje Přibyla. A v Ateliéru Josefa Sudka plánuje výstavu Jiřího Hroníka či ukázky z archivu oddělení fotografie Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.