Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Přeživší z vrtulníku s Kellnerem promluvil o tragické nehodě. Boeing PPF zřejmě přivezl tělo miliardáře

Česko

  9:22aktualizováno  16:58
Za havárií vrtulníku, ve kterém předminulou sobotu zahynul na Aljašce nejbohatší Čech a většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner, zřejmě nebyla technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář.

Podle něj to plyne z informací od přeživšího nehody Davida Horvátha. Mlynář ale doplnil, že věc musí posoudit vyšetřovatelé. Server Alaska’s News Source v noci na dnešek s odvoláním na americké úřady napsal, že Horváth s vyšetřovateli hovořil a že předběžná zpráva o nehodě se očekává 13. dubna.

Měli šanci přežít? Nezvěstný vrtulník s Kellnerem ohlásili až po dvou hodinách, rozjíždí se vyšetřování

„Z toho, jak jsme mluvili s Davidem Horváthem, tak snad mohu jen říct, že nic nenasvědčuje technické poruše. Že to byla skutečně souhra nějakých nešťastných náhod, povětrnostních podmínek, přistávacích podmínek,“ řekl Mlynář.

Zároveň doplnil, že lidé, kteří v oblasti byli, vyprávěli, že „vzdušné víry mezi jednotlivými údolími jsou tak silné, že s tím strojem, vrtulníkem dělají divoké věci“. „A je to velmi nebezpečné, takže se prostě taková věc může stát,“ prohlásil Mlynář. 

Poslední rozloučení s někdejším ministrem obrany, diplomatem a disidentem...
Nejbohatší Čech Petr Kellner zemřel 27. března 2021 při nehodě vrtulníku v...

Informace o tom, jak pokračuje vyšetřování ze strany úřadů, ale nemá. „Nemáme, protože vyšetřování leteckých katastrof je velmi dlouhé, standardně to bývá rok až dva. Bude na vyšetřovatelích, jak se to posoudí,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Šestapadesátiletý Kellner zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing, což je extrémní sport, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Vrtulník však severně od největšího aljašského města Anchorage narazil do hory poblíž ledovce Knik a pak se valil několik set metrů po svahu dolů. 

Úřady zveřejnily fotku vrtulníku, v němž zahynul Kellner. Stroj narazil do hory jen pár metrů pod hřebenem

Zahynul pilot a čtyři z pěti členů posádky. Jako jediný přežil havárii bývalý český reprezentant ve snowboardingu David Horváth, který skončil ve vážném stavu v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage.

Podle informací serveru Blesk.cz se v noci na pátek vrátil do Prahy po dvou dnech čekání na letišti v Anchorage boeing skupiny PPF Group, zřejmě dopravil do země rakev s tělem zemřelého miliardáře. Poté letadlo odletělo do Lyonu a podle serveru je možné, že do Francie převezlo tělo dalšího zemřelého při havárii vrtulníku, českého trenéra snowboardingu Benjamina Larochaixe.

Vrak havarované helikoptéry zkoumá v Anchorage dvanáctičlenný tým vyšetřovatelů. Předběžnou zprávu o nehodě zveřejní americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) 13. dubna, sdělil serveru Alaska’s News Source regionální šéf NTSB Clint Johnson. Horváth podle něj s vyšetřovateli hovořil ve středu večer a poskytl „cenné informace“ o nehodě. „Vyšetřovatel operací z NTSB, vyšetřovatel lidské výkonnosti a specialista na vrtulníky měli příležitost promluvit si s přeživším cestujícím,“ uvedl Johnson. Horváthova výpověď bude podle Johnsona zahrnuta do finální zprávy NTSB.

Vrak havarované helikoptéry zkoumá v Anchorage dvanáctičlenný tým vyšetřovatelů. Předběžnou zprávu o nehodě zveřejní americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zřejmě začátkem příštího týdne. Portál Anchorage Daily News tento týden napsal, že podle regionálního šéfa NTSB Clinta Johnsona jediný člověk, který nehodu přežil, dal najevo zájem o okolnostech neštěstí vypovídat. Podle Blesk.cz server Alaska’s News Source v noci na dnešek napsal s odvoláním na Johnsona, že vyšetřovatelé s Horváthem už mluvili a on jim poskytl „cenné informace“.

Horváthův stav se na konci minulého týdne lepšil a zástupci nemocnice ve středu ČTK řekli, že tohoto pacienta již nemají v evidenci. Jestli to znamená, že byl Horváth z nemocnice propuštěn, není ovšem jasné, Horváthovo jméno mohlo být vyřazeno ze seznamu pacientů, o jejichž stavu může nemocnice podávat informace.

Vedle Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...