Lidovky.cz

Pražské jaro začalo i s diváky, festival tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany

Kultura

  22:46
Praha - Festival Pražské jaro ve slavnostně vyzdobené Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být ve středu výjimečně přítomni diváci, protože koncert je součástí pilotního projektu ministerstva kultury, který má ukázat cestu k návratu diváků na kulturní akce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: PRAŽSKÉ JARO – IVAN MALÝ

Stát zřejmě povolí omezenou účast diváků na vnitřních kulturních akcích až 24. května. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen on-line. Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabízí 23 koncertů, které se konají od 12. května do 3. června. Průvodcem přenosu koncertů je herec Jan Budař.

Retro zážitky v technologickém věku. Pražské jaro ukázalo, že digitalizace nemůže nahradit skutečná lidská setkání

Původně ohlášení interpreti středečního zahajovacího koncertu - Rozhlasový symfonický orchestr Berlín a dirigent Vladimir Jurowski - svou účast odvolali. V Německu aktuálně platná nařízení upravující práci orchestrů jim totiž neumožnila dílo nazkoušet. Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem se věnuje interpretaci staré hudby, zejména z období vrcholného baroka. Možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století považoval za neobvyklou výzvu.

Nejednalo se o první uvedení Mé vlasti v podání orchestru historických nástrojů - na festivalu roku 1996 tak učinili London Classical Players s dirigentem Rogerem Norringtonem. „Nejde pouze o nástroje, ale i interpretační praktiky a určitý styl, který byl na konci 19. století velice odlišný od toho, co si často představujeme pod pojmem romantická interpretace. Ona totiž v 19. století plnila jiná kritéria. Promlouvala zcela jiným jazykem než způsob interpretace této hudby, jak se vyvinul v druhé polovině 20. století,“ řekl před festivalem Luks.

Má vlast jako křest ohněm. Pražské jaro nabídne milovníkům vážné hudby náhradní program

Diváci, rozesazení v koncertní síni s odstupy, přivítali nástup hudebníků dlouhým potleskem. Ještě před úvodními tóny Mé vlasti zahrálo Collegium 1704 státní hymnu. V hledišti byli také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Soubor Collegium 1704 provedl koncert bez přestávky. Pouze v polovině večera po symfonické básni Šárka byla krátká pauza, během které si hudebníci doladili nástroje a dirigent Luks se občerstvil vodou. Po závěrečných tónech publikum odměnilo umělce dlouhotrvajícím aplausem.

Pilotní projekt uvolňování protiepidemických opatření v kultuře umožní přítomnost posluchačů ještě na repríze zahajovacího koncertu 13. května, Debutu Pražského jara 26. května a na závěrečném koncertu 3. června. Počet diváků je značně omezen přibližně na tři stovky posluchačů v sále. Účast publika je také podmíněna naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie nemoci covid-19. Všichni diváci musí například absolvovat PCR test na koronavirus ve smluvních laboratořích Pražského jara. Po celou dobu pobytu v budově také musí mít lidé na sobě respirátory třídy FFP2, nebo KN95.

Pražské jaro se letos uskuteční on-line. Deset koncertů bude k dispozici zadarmo

Všechny koncerty Pražského jara mohou zájemci bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu. Vybrané koncerty uvedou i Česká televize a Český rozhlas a k šíření festivalu do zahraničí přispěje síť Českých center.

Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Místo plánovaných 53 koncertů se navíc uskutečnilo pouze 11 živě přenášených vystoupení, která v součtu dosáhla 1,3 milionu zhlédnutí v Česku a v dalších 53 zemích. První ročník festivalu Pražské jaro se konal v květnu 1946.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.