Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Evropští trhovci aneb kolik stojí jeden vězeň

Názory

  14:00
PRAHA - Kdo by za posledních pár dní neznal server WikiLeaks a osobu jménem Julian Assange. Provalilo se toho už hodně – co si myslí Čína o Severní Koreji, co si myslí Američané o evropských politicích, či co si myslí arabští státníci o Íránu. Mě z této bohaté nabídky témat zaujalo jedno, které se týká států Evropské unie.

Julian Assange foto: Reuters

Z diplomatických depeší totiž vyšlo najevo, jaké "handrkování" probíhalo mezi evropskými státy na straně jedné a USA na straně druhé, pokud jde o umísťování vězňů z Guantánama. Bulhaři i Slovinci si prý o něco řekli, a tak mě v této souvislosti napadlo: Co až se dostanou na veřejnost depeše ze Slovenska, kde byli letos umístěni tři vězni? Řekla si Bratislava také o něco? A nebo si teď naopak slovenští politici říkají, proč si tehdá o nic neřekli?

Takže nejdříve Slovinsko. Podle diplomatických depeší měl údajně slovinský premiér Borut Pahor sdělit Američanům, že by i přijali některého z vězňů, ale něco za něco. To něco mělo být jen "symbolické gesto" - dvacetiminutové setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. K žádnému přesunu uvězněných mužů ale nedošlo, rovněž se ani nesetkali Obama s Pahorem, takže tento obchod nejspíš nevyšel.
Šéf slovinské vlády je ale dost rozladěný, již celý týden ho citují všechny světové agentury a on vyvrací, že k nějakému takovému handlu mělo dojít. Prý by se styděl, kdyby vůbec měl něco takového navrhovat. Svou pověst se snaží očišťovat i ve své zemi – nechce, aby to vypadlo, že je takovým "pudlíkem" Američanů. "Nejsme servilní, máme suverénní zahraniční politiku a Slovinci se nemají za co stydět," hlásal včera Borut Pahor. Jak dodal, Lublaň je připravena přijmout některého vězně z Guantánama bez jakékoli kompenzace, protože "jsme přátelská země". Americká strana si prý vše špatně vyložila...

Mnohem lepší obchodníci jsou podle WikiLeaks Bulhaři. Jejich ministr vnitra Cvetan Cvetanov to řekl Danielovi Friedovi, který měl umísťování vězňů na starosti, jasně. Přijmeme dva muže z Guantánama, ale chceme zrušení víz pro bulharské turisty a podnikatele. A také nějaké peníze, které pomohou s "usazováním" zadržených. Zmíněna tehdy prý byla částka 50 až 80 tisíc dolarů na každého vězně. Jak napsal bulharský server novinite.com, není jasné, jestli tehdy došlo k nějaké dohodě. Každopádně Bulharsko v květnu přijalo z Guantánama 38letého syrského vězně.

Z pražské americké ambasády byla zatím zveřejněna jediná depeše směřující do Washingtonu. Až se dostane na veřejnost i těch 1270 dalších, může to být zajímavé. Kdekdo by si totiž mohl položit otázku: nebude něco i za tím, že v Česku byl překvapivě dost často americký prezident Barack Obama?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.