1. prosince 2010 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jeho jméno teď zná celý svět. Julian Assange se skrýval i před otcem

Julian Assange | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julian Assange | foto: Reuters

PRAHA Vynořil se jakoby odnikud. Dnes ho zná celý svět. Julian Assange, 39letý Australan, založil stránku WikiLeaks, kde zveřejňuje tajná a jinak nedostupná data. Švédové ho stíhají kvůli podezření ze znásilnění, Interpol na něj vydal mezinárodní zatykač, proto se Assange skrývá na neznámém místě. Ale kdo vlastně je tenhle muž, jehož jméno v těchto dnech skloňuje celý svět?

Julian Assange se narodil v roce 1971 v Townsville v Austrálii. Jeho rodiče byli kočovní divadelníci, takže se často stěhovali. Od svých jedenácti let se musel s matkou pět let skrývat před nevlastním otcem, který vstoupil do australské new Age sekty. Julianovi nebylo ani 14 let, a měl za sebou 37 stěhování.

Oženil se už v 18 letech a má syna, manželství se však záhy rozpadlo. Následující roky bojoval Assange s exmanželkou o opatrovnictví, v roce 1999 uzavřeli dohodu. K partě hackerů se dostal už v 11 letech. Když mu bylo dvacet let, poprvé ho zatkli. Prý "vysával" peníze z účtů jedné banky. Obviněn ale nikdy nebyl. Hackerem zůstal, a ačkoliv ho australská vláda celkem 25krát obvinila, vždy vyvázl jen s pokutou.

Čtěte také:

Několik let strávil Assange cestováním, studoval fyziku, pracoval s počítači a tehdy ho poprvé napadlo založit WikiLeaks. Spoluzaložil ji v roce 2006. Zveřejnili například záznamy z věznice Guantánamo, obsah mailové schránky Sarah Palinové nebo videozáznam útoku amerického vrtulníku na reportéry agentury Reuters v Iráku.

Wikileaks jsou často kritizováni, třeba za ohrožení vojáků a civilistů v Afghánistánu. Dostali ale i cenu časopisu The Economist nebo organizace Amnesty International. Časopis Time Juliana pravděpodobně vyhlásí osobností roku 2010.Julian Assange

Švédsko ho stíhá kvůli podezření ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Assange obvinění popírá, tvrdí, že ho chtějí zdiskreditovat americké tajné služby. "Tajemství jsou důležitá pro mnoho věcí," uvedl v úterý v rozhovoru pro časopis Time. Ten poskytl přes Skype z neznámého místa. "Reakce médií a celého světa na zveřejněné informace mě ale překvapily. Nedokážeme je ani pořádně pochopit," řekl.

Assangova matka uvedla, že je zoufalá postupem policie. Uvedla, že si nepřeje, aby jejího syna "lovili a uvěznili." Christine Assangeová, která v Austrálii provozuje loutkové divadlo, řekla, že má o svého syna strach. Ten prý ještě vzrostl poté, co se Austrálie přidala k USA a vede proti němu vyšetřování. "Miluji svého syna. Pochopitelně nechci, aby byl loven a uvězněn. Reaguji jako každá jiná matka. Jsem zoufalá," přiznala agentuře Reuters. A dodává, že spousta věcí, které se o ní a Julianovi píšou, je nepravdivých.Julian Assange

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.