4. prosince 2010 21:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý velvyslanec v Česku: WikiLeaks, to je víc než faux pas

Craig Stapleton, bývalý velvyslanec USA v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Craig Stapleton, bývalý velvyslanec USA v Česku. | foto: Lidové noviny

PRAHA WikiLeaks, to je víc než faux pas hodnotí aféru bývalý velvyslanec Spojených států v Praze a v Paříži Craig Stapleton. Ale arogantní prý americká diplomacie není.

Už týden hýbou mezinárodní politikou postupně zveřejňované tajné depeše amerických úřadů. Autorem některých z nich je právě bývalý velvyslanec v Praze a v Paříži Craig Stapleton.

Aféra WikiLeaks podle něho není jen nafouknutá bublina, ale důležitá událost. "Je to nevyslovitelné a neomluvitelné, že máme takhle zkroucený systém. Utrácíme miliardy dolarů na jeho zabezpečení a pak tohle. Neuvěřitelné," řekl v rozhovoru LN Craig Stapleton.

ČTĚTE TAKÉ:

A bojí se, že se ještě objeví nějaký materiál z Prahy nebo Paříže, který by jemu osobně byl nepříjemný? "My jsme nikdy nekomentovali osobní vlastnosti našich protějšků, jejich životní styl a podobně, což jsou přesně ty věci, které teď média z uniklých materiálů vytahují," řekl také bývalý velvyslanec v České republice a dodal, že za jeho vedení z ambasády nikdy nic 'trapného nebo nepatřičného' neuniklo.

Unikla ale i depeše, kde Stapleton popisuje setkání s tehdejším ministrem vnitra Sarkozym a jeho synem. Syn nynějšího francouzského prezidenta podle Stapletona si vedl psa na vodítku a v ruce měl králíčka. králíčka, kterého pak prý pustil na zem začal honit pes, a pak obě zvířata po místnosti honil Sarkozy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Víte, tahle story je... Já si vzpomínám na setkání s panem Sarkozym a jeho synem, vzpomínám si i na toho psa, ale nevzpomínám si na králíčka a ty okolnosti, které se potom objevily v depeši," sdělil bývalý velvyslanec.

Celý rozhovor s bývalým velvyslancem si přečtěte ve víkendovém vydání deníku

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.