Lidovky.cz

KYSILKA: Přichází doba roboučitelů, investuje do nich i šéf Facebooku

Názory

  14:27
PRAHA - Učící aplikace, „roboučitelé“, jsou jednou z hlavních podob vzdělávání blízké budoucnosti. Počet žáků a studentů na učitele celosvětově roste, pasti zaostávání platů pedagogů se vyhnulo jen pár osvícených zemí a s dramatickým růstem kvanta informací nedrží školské systémy tempo nikde na světě.

Robot z Centra robotiky v Plzni. foto: iDNES.tv

Do vývoje roboprofesora, učící aplikace pro mobily, se před časem pustil sanfranciský startup Volley a v březnu uplynulého roku přilákal v seed round na svůj projekt 2.3 milionu dolarů od andělů z Applu či Dropbox a několika velkých investorů, mezi nimiž zaujal fond zakladatele Facebooku a jeho ženy “Zuckerberg Education Venture”. V současnosti je na světě alpha verze, do které se lze zaregistrovat na webu Volley.

Zakladatelé získali pro svůj záměr impulz v rapidním pokroku umělé inteligence, strojového zpracování textu, pokročilého vyhledávání a seriózní větve neurolingvistického programování. A motivem pro jejich projekt bylo jejich i všeobecné zklamání z úrovně většiny učících aplikací na trhu.

Roboprofesor v mobilu od Volley umožňuje studentům osvojit si po všech stránkách téma určitého textu, se kterým mají problém. „Profesor“ si text i s ilustracemi nejprve prohlédne kamerou mobilu. Mnohostranně jej analyzuje a vyhodnotí, rozcupuje jej poté do podstatných podtémat a subproblémů a jejich seznam ukáže studentům. Ten/ta si z nich vybere ty, se kterými má jakýkoliv problém.

Roboprofesor poté k těmto problémovým bodům látky vyhledá na internetu vše dostupné, tedy dodatečné informace, alternativní texty, fakta, vysvětlující a výkladové texty a videa. Z této změti udělá komplementární výběr bez duplicit, přičemž bere v úvahu relevanci, pedagogickou kvalitu a srozumitelnost.

A nezůstane jen u vlastního tématu. Studentovi proaktivně nabídne i související informace a výklady, které jsou předpokladem porozumění danému tématu. Například pro téma „fotosyntéza“ také nezbytné znalosti o glykolýze. Pro případ, že “student tehdy chyběl”. Aplikace je tedy nejen vyučovací, ale i doučovací. Aktivně nabízí zacelení znalostních mezer.

Volley nekonkuruje tvůrcům milionů učebnic, textů, přednášek, edukačních videí, Wikipedii, tisícům tematických videí Khan Academy, Udemy, Coursera. Stojí nad těmito zdroji a dělá z nich na tělo šitý výběr. Vlastně je “uberizuje”. Startup hodlá svoji aplikaci nabízet bezplatně a výnosy získávat od výrobců učebnic, poskytovatelů vzdělávacích služeb a školských sítí.

Autor je ekonom a spoluzakladatel 6DAcademy, bývalý viceguvernér ČNB a šéf České spořitelny.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.