Lidovky.cz

Názory

Poslední slovo Jaroslava Veise: Samozápalný Peterův princip


Spisovatel Jaroslav Veis | foto: Lidovky.cz

Premium Názor
Prezident Zeman v neděli v TV Prima opět promluvil k národu. O volbách, o mizérii sociální demokracie, která se propadá od chvíle, co ji nevede, ale naopak jen podráží nohy, o covidu. Ocenil ty, které má rád, jako je třeba pan Okamura, a plivl na toho, koho rád nemá. Tam se strefí snadno, protože to jsou v podstatě všichni, kdo mu neodezírají ze rtů nebo nezobou z ruky.

Poslední slovo Jaroslava Veise: Není Minář jako Mynář

Plivačské umění předvedl zvlášť názorně, když se ho moderátorka paní Tománková zeptala, jak vnímá spor eurokomisařky Jourové s Maďarskem poté, co tamní demokracii označila za nemocnou.

Autor:

Nato pravil prezident: „Odpovím vám oklikou, ale odpovím vám. George Peter napsal jednu krásnou knihu, která se jmenuje Principle of Incompetence. A tato kniha říká, shrnuto do jedné věty, že každý v kariérním žebříčku stoupá tak dlouho, až dosáhne pozice, pro kterou není kompetentní. Obávám se, že se to týká i paní eurokomisařky Věry Jourové. Odpověděl jsem vám?“

Moderátorka přitakala. Obávám se však, že byla příliš zdvořilá. To podstatné, totiž co si o sporu myslí, nám prezident Zeman otevřeně neřekl. Co když se mu Orbánova politika nelíbí, jen si to nechává pro sebe a nekompetentnost paní Jourové spočívá v tom, že neměla provokovat? I když je to spíše tak jednoduché jako jindy a on by jen rád na místě paní Jourové viděl některého ze svých oblíbenců.

Prezident Zeman však zároveň nechtěně odpověděl na jinou otázku, totiž jak je to s věrohodností jeho autoritativně pronášených citací, jimiž své neméně autoritativní soudy podepírá. Žádná krásná kniha George Petera Principle of Incompetence totiž neexistuje. Britský autor téhož jména sice žil a jedna z jeho knih Red Alert (Rudý poplach) z roku 1958 dokonce posloužila režiséru Stanleymu Kubrickovi jako předloha k dnes už klasickému filmu Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Není však o kompetenci, nýbrž o pomateném generálovi od letectva.

Existuje ovšem kniha The Peter Principle, kterou o deset let později vydali sociolog Lawrence J. Peter a dramatik Raymond Hull, věnovaná teorii hierarchie. Její autoři došli na základě Peterova výzkumu k závěru, že v hierarchických firemních systémech je každý zaměstnanec na základě svých schopností a úspěchů povyšován tak dlouho, až nakonec vystoupá na místo vyžadující dovednosti, jež nemá a na místo tak nestačí.

Autoři v knize snášejí celou řadu příkladů, jak princip funguje. Není fakt složité dojít k závěru, že nakonec jsou všechna místa ve všech hierarchiích, firemních i politických, obsazena nekompetentními lidmi. V Bruselu, v Praze a nade vší pochybnost i v Lánech.

Princip principů totiž spočívá v tom, že jsou obecně platné. Některé pak, například ten Peterův, jsou v nekompetentních rukou i samozápalné. Lepší do nich nešťourat a raději je strčit mezi tu veteš vlevo dole.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.