Lidovky.cz

Poslední slovo

Poslední slovo Karla Olivy: Amerika 2024


Karel Oliva | foto: Lidovky.cz

Premium
Jak to vypadá, opravdu definitivně definitivní výsledek voleb prezidenta USA se hned tak nedozvíme. Počty jsou těsné, zbývá ještě sečíst velké množství korespondenčních hlasů a celý proces navíc provází celá řada eufemisticky vyjádřeno nejasností.

Takže je více než pravděpodobné, že ten, kdo prohraje, se rozhodne požadovat prověření výsledků – ručním přepočítáním, soudně, jakkoliv. To bude znamenat zdržení, a zdržení pořádné – protože velmi pravděpodobně nikdo nebude hrát hru na „moudřejší v zájmu demokratických hodnot ustoupí“, jako to před 20 lety nakonec udělal Al Gore.

Autor:

K tomu se patří dodat, že v roce 2020 je situace celkově daleko napjatější, než byla tehdy, a že ať to dopadne jakkoliv, nelze vyloučit, že v Americe rozjitřené protesty se příznivci strany, která nezvítězila, uchýlí k násilí. Viděli jsme ostatně už od pozdního jara, že zejména příslušníci „levicových progresivistů“ k němu nemají daleko, nejsou ale ani zdaleka jeho výlučnými nositeli.

Poslední slovo Karla Olivy: Koronovace češtiny

Snad to však ještě neskončí novou občanskou válkou, jak nás straší autoři skeptických scénářů. Co mne z evropského pohledu trápí víc, je pohled do budoucnosti – na to, jak budou vypadat a hlavně jak dopadnou americké volby za další čtyři roky. Nevelmi radostnou nápovědou jsou výsledky paralelně proběhnuvších voleb do Sněmovny reprezentantů.

Zasedne v ní například Alexandria Ocasio-Cortezová, která ve svém newyorském volebním obvodě získala skoro 70 procent hlasů – je to přitom jasně vyhraněná představitelka radikální levice, bojuje za „sociální spravedlnost a politický pokrok“ a těší se podpoře skupin jako Black Lives Matter, Democratic Socialists of America a dalších podobných.

Za skoro stejně smýšlející kolegyně tam bude mít Ilhan Abdullahi Omarovou, muslimku narozenou v Somálsku, která také přesvědčivě zvítězila ve svém okrsku v Minnesotě, a Rashidu Tlaibovou z Michiganu, které se staly známými nejen pro své krajně levicové, ale dokonce i antisemitské postoje (americký nevládní server Antisemitism.org Omarové dokonce loni udělil anticenu „antisemita roku“). Všechny tři poslankyně přitom svůj mandát obhajovaly, jejich postoje tedy byly voličům všeobecně známé.

Poslední slovo Karla Olivy: Nestátní svátek

Na druhé straně byla do Sněmovny reprezentantů zvolena i stoupenkyně radikální pravice Marjorie Taylorová Greeneová, která se na Facebooku prezentovala s puškou a varováním, aby „se teroristé z antify drželi pekelně daleko od severozápadní Georgie“, a také sdílením konspirativních teorií zdroje známého jako QAnon, byť se od něj v průběhu volební kampaně poté distancovala.

USA jsou už nyní ve velmi napjaté situaci a voliči nemají daleko k politickým extrémům. Je dost nepravděpodobné, že se situace během následujících čtyř let zklidní, spíše velmi naopak. Jak pak proběhnou, a hlavně jak dopadnou další volby? A co se poté, až Amerika bude mít starosti nejvíce sama se sebou, stane s Evropou?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.