Lidovky.cz

V našem století je migrace realitou, říká německý poslanec Lambsdorff

Česko

  17:34
PRAHA - Geostrategická poloha kontinentu vyžaduje, že Evropané musí daleko lépe spolupracovat, domnívá se Alexander hrabě Lambsdorff. Představa, že by státům jako Česko nebo Německo bylo lépe, pokud by byly samy a mimo Evropskou unii, je prý mylná. S místopředsedou poslanců německých liberálů hovořil Robert Schuster. Rozhovor vychází v sobotních LN.

Německý velvyslanec v České republice Hagen Lambsdorff předává německé vyznamenání Velký kříž s hvězdou řádu za zásluhy bývalému ministru kultury a novináři Pavlu Tigridovi. foto: MAFRA

LN: Jak by měla Evropská unie v budoucnu vypadat? Měla by se proměnit na Spojené státy evropské? Nebo se definitivně proměnit na více rychlostní Evropu?
Mělo by se jednat o vícerychlostní Evropu. Základy máme položené už nyní, kdy některé členské státy platí eurem, jiné ještě ne.

Vzhledem ke geostrategické poloze Evropy ale musíme všichni lépe spolupracovat. Uvedu jenom pár hesel: Putin, Ukrajina, Erdogan, severní Afrika a běženci, Trump a brexit.

Když se podíváte na nejbližší okolí Evropy, uvidíte, že je to nesmírně obtížný terén. Představu, že v tomto kontextu by státům jako České republice, ale třeba i daleko větším, jako je Německo, bylo lépe, pokud by byly samy, vůbec nesdílíme.

LN: Podporujete vznik Spojených států evropských, jak o nich hovořil šéf sociálních demokratů Martin Schulz?
My sice máme v našem programu, že Evropa by jednou měla být uspořádána federálně, ale nemá to být kopie současných národních států.

Mělo by se jednat o Evropu, která dokáže některé úkoly vykonávat společně, k čemuž patří například agentura Frontex čili společné úsilí o zajištění vnějších hranic. Podle mě by k těmto společným úkolům mělo patřit i posílení Europolu. Proč se tato agentura stále ještě neproměnila na jakési evropské FBI? Teroristy nezajímají hranice mezi národními státy.

LN: Pokud by s tím ale některé členské státy nesouhlasily, co se s nimi má stát? Mají být vyloučeny, jak to navrhl Martin Schulz?
Určitě ne. Cílem přece nemá být vyloučit státy visegrádské skupiny. Němečtí liberálové kdysi hodně silně prosazovali rozšíření Evropské unie o státy střední a východní Evropy, a to v dobách, kdy to bylo ještě nepopulární.

Přiznávám, že se mi nelíbí, co se v­ některých z těchto států v poslední době děje. Nic to ale nemění na tom, že jsou součástí evropské rodiny.

Celý rozhovor si přečtěte v Lidových novinách, které vychází 3.března.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.