Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Uprchlík dostal v Německu doživotí za znásilnění a vraždu devatenáctileté dívky

Soud s Husajnem K. (vpravo), který znásilnil a zabil německou dívku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s Husajnem K. (vpravo), který znásilnil a zabil německou dívku. | foto: ČTK

FREIBURG (Německo) Soud v německém Freiburgu ve čtvrtek odsoudil afghánského uprchlíka Husajna K. k nejvyššímu možnému trestu, tedy doživotnímu vězení, za znásilnění a následné zavraždění 19leté studentky. Soud ve městě na jihozápadě země konstatoval mimořádnou závažnost činu a nařídil také ochrannou vazbu.

Prakticky je tak vyloučeno, že by Husajn K. mohl být po odpykání 15 let trestu předčasně propuštěn. Rozsudek ještě není pravomocný a strany procesu mají týden na případné odvolání, informovala agentura DPA.

Případ vyvolal v Německu značnou pozornost i politickou debatu vzhledem k tomu, že čin spáchal mladý uprchlík, a kvůli brutalitě, s níž postupoval. Lidé v zaplněné soudní síni po vynesení rozsudku podle DPA tleskali. Podle serveru Focus Online Husajn K. přijal rozsudek bez zjevného pohnutí a během čtení zdůvodnění se pohroužil stále více do sebe.

Husajn K. předloni v říjnu přepadl studentku Marii L., která se v noci na kole sama vracela ze studentského večírku, a brutálně ji několikrát znásilnil poté, co ji škrtil do bezvědomí. Dívku pak ještě živou hodil do místní řeky Dreisam, aby se utopila a aby voda smazala stopy. Podle soudního znaleckého posudku trvalo její umírání ve vodě ještě nejméně jednu hodinu. V řece následujícího rána našla utonulou běžkyně.

Věděl, že dívka utone

Husajn K. byl dopaden sedm týdnů po vraždě. Na místě činu policie našla jeho DNA a také měla jeho videozáběry z tramvaje.

„Věděl, že ještě žila, když ji položil do řeky Dreisam, a že utone, že musí utonout,“ řekla ve čtvrtek předsedající soudkyně Kathrin Schenková ve zdůvodnění rozsudku.

Soud s Husajnem K., který znásilnil a zabil německou dívku.

Soud s Husajnem K., který znásilnil a zabil německou dívku.

Husajn K. byl původně obžalován jako mladistvý, ale odsouzen byl na základě trestního práva pro dospělé. Původně tvrdil, že v době spáchání činu mu bylo 17 let, ale podle několika expertiz mu bylo více než 21 let. Jako mladistvý by přitom mohl dostat maximálně patnáctiletý trest. Husajn K. rovněž tvrdil, že jednal v afektu a v opilosti, a přiznal se ke škrcení a znásilnění.

Soudkyně ve čtvrtek řekla, že nepředpokládá, že by byl souzený v době činu nezletilý, i když zcela nevyloučila, že je mu méně než 21 let.

Země jeho původu je nejasná

Nejistá je také země původu uprchlíka. Ten při zahájení procesu řekl, že se narodil v Afghánistánu a po zhruba 13 letech přišel do Íránu. Po „problémech s policií“ pak uprchl do Turecka a odtud přes Řecko do Německa.

Podle údajů německých úřadů přišel do Německa bez dokladů v listopadu 2015. Úřady tehdy ale nevěděly, že ho řecký soud poslal na deset let do vězení za těžké ublížení na zdraví, když na ostrově Korfu shodil 20letou ženu z útesu.

Řecký soud ho za dobré chování již v roce 2015 propustil na podmínku. Když ji ale porušil a nehlásil se úřadům, nevyhlásilo Řecko mezinárodní pátrání, a v Německu tak neměl o jeho předchozím pobytu za mřížemi v jiné členské zemi EU nikdo ani tušení.

Německo jenom v roce 2015 přijalo 890 tisíc migrantů. Soudkyně zdůraznila, že v procesu nešlo o uprchlickou politiku a že čin nespáchal uprchlík nebo Afghánec. „Spáchal ho člověk, vy, pane K.,“ řekla soudkyně.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....