Lidovky.cz

Základní školy v Německu selhávají v integraci běženců, německé děti jsou šikanované

Česko

  6:00aktualizováno  21:01
Berlín - Migrace budila v Německu odjakživa značné vášně. Bylo tomu již dlouho před velkou uprchlickou krizí let 2015 a 2016, kdy přišel během několika měsíců do země necelý milion cizinců.
Školáci před policejním vozem (ilustrační foto).

Školáci před policejním vozem (ilustrační foto). foto: Reuters

Již předtím byly především v západní části Německa velké komunity imigrantů, které se s různou mírou úspěšnosti integrovaly do většinové společnosti. Byli to zpravidla potomci gastarbeiterů čili pracovních sil, kteří začali přicházet do tehdejšího západního Německa od poloviny 50. let minulého století, aby pracovali v tamním průmyslu.

Největší problémy s integrací jsou dlouhodobě patrné u lidí z muslimských zemí. Ti žijí se svými rodinami často v „paralelních světech“ s minimem kontaktů s okolním německým prostředím. Pokud mají děti, ocitnou se časem v situaci, že je musejí posílat do škol, protože domácí vzdělávání je v Německu zakázáno.

Eurokomisařka pro regionální rozvoj: Bez integrace migrantů vznikne sociální bomba

Jak uvedl před časem německý týdeník Der Spiegel, objevují se tak stále častěji případy, kdy ve školách, kam tyto děti docházejí, je němčina „prvním cizím jazykem“. Jedno, jestli se jedná o Berlín, Hamburk, Frankfurt, nebo například Stuttgart: Prakticky ve všech větších městech existují čtvrti s vysokým podílem obyvatel neněmeckého původu.

Naopak dětí s němčinou jakožto mateřským jazykem tam je minimum. Pedagogové bez specializované kvalifikace nemají téměř žádnou šanci děti ve třídách něco naučit. Podle týdeníku se proto v těchto čtvrtích stalo pravidlem, že rodiče německých dětí se snaží navzdory spádovosti zapsat své ratolesti na školy, kde je podíl cizinců nižší.

Téma bylo dlouho tabuizováno a řešení problémů odkládáno. Místní úřady nechtěly vyvolávat dojem ze zaujatosti vůči spoluobčanům cizího původu. Často ale byly jejich postoje motivovány i politicky, protože ve spolkových zemích, kde dlouhodobě vládly levicové strany, nebyly podobné debaty považovány za přípustné.

Německé děti čelí často šikaně, někdy i násilí

O těchto problémech se začíná diskutovat zpravidla až tehdy, když se například objeví případ, že děti neněmeckého původu utlačují těch několik málo spolužáků z německých rodin.

Tak tomu bylo v případě šestileté dívky Yary, o níž informovala v minulých dnech většina německých médií. Na jedné škole v hesenském Kasselu je jedinou žačkou s němčinou jako mateřským jazykem ve třídě a jednou ze dvou v celém ročníku.

Dívka byla systematicky utlačována a spolužáci ji dokonce i pobodali. Její otec následně v řadě rozhovorů líčil, čím vším si jeho dcera prošla a že se mimo jiné zhoršila i ve své mateřštině – i proto, že si nemohla povídat se svými vrstevníky, kteří buď hovoří německy špatně, nebo ji ignorují. Podobné případy jako v Kasselu se objevily i u několika základních škol v berlínské čtvrti Neukölln.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.