11. února 2018 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eurokomisařka pro regionální rozvoj: Bez integrace migrantů vznikne sociální bomba

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Corina Cretuová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Corina Cretuová. | foto: Wikipedia/Partidul Social Democrat

BRUSEL/KUALA LUMPUR Evropská unie musí investovat do společenské integrace migrantů. Jejich izolace by totiž vedla ke vzniku „jaderné bomby“ v podobě nepokojů. Agentuře Reuters to řekla rumunská eurokomisařka pro regionální rozvoj Corina Cretuová, která dohlíží na takzvanou politiku soudržnosti usilující o snížení rozdílů napříč unijními státy.

Na kohezní opatření může EU do roku 2020 utratit 350 miliard eur (skoro devět bilionů Kč), přičemž Brusel v současné době prostředky směřuje do zemí na východě a jihu bloku.

„Společenská integrace bude v nejbližších letech klíčová,“ řekla Cretuová během největší světové konference o městech World Urban Forum v Kuala Lumpuru. „Pokud nezabráníme ghettům a segregaci migrantů, do budoucna z toho bude jaderná bomba,“ citovala eurokomisařku agentura Reuters.

Creutová: Evropská komise již několik kroků podnikla

Přijímání přistěhovalců a reformy systémů pro udělování azylu jsou po letech migrační krize ve Středomoří a na Balkáně momentálně pro politické špičky unie zásadním tématem. Podle Cretuové už Evropská komise ve věci podnikla řadu kroků, jakými je třeba nedávný nákup dvou záchranářských plavidel pro italské úřady či vytvoření podpůrné sítě pro starosty, jejichž města se potýkají s velkým počtem imigrantů. Jako příklad uvedla řecký ostrov Chios nedaleko Turecka, kde v poslední době vzrostl počet přicházejících uprchlíků. Když se obyvatelstvo střetává s migranty, „starostové stojí mezi oběma skupinami“, řekla.

Evropská unie údajně také mění klíč, podle nějž určuje oblasti, které pomoc z kohezních fondů nejvíce potřebují. „HDP na obyvatele není příliš přesný, protože nebere v potaz určitá ohniska chudoby a nezaměstnanosti,“ vysvětlila rumunská eurokomisařka. „Stále máme obyvatele, kteří umírají kvůli kvalitě vody, protože vodovodní sítě byly vybudované před 40 či 50 lety,“ uvedla.

ČTK
  • 43Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz