Lidovky.cz

Češi nám ničí dohodu s Američany

Svět

  12:18
BRUSEL - Česko-americké memorandum o zrušení víz, by prý mohlo potopit dohodu mezi Evropskou unií a Američany o datech o cestujících v letecké dopravě. To by poté mohlo zkomplikovat cestování mezi oběma kontinenty. List Europolitics to uvedl s odkazem na unijní zdroje.

Francouzské letiště Orly - zejména staré členské země EU se domnívají, že memorandum mezi Českem a USA o zrušení víz může zhatit dohodu o datech o cestujících v letecké dopravě. foto: ČTK

Evropská komise se podle listu obává, že by USA teď mohly od smlouvy odstoupit. V dokumentu je totiž obsažena i klauzule, podle níž může Washington od dohody jednostranně odstoupit, pokud by ji EU porušila. Komise se obává, že tímto porušením by mohl být rozsah dat, které Češi či další země budou na základě bilaterálně uzavřených memorand USA předávat.

Uvozovky dolníČekali jsme a nic se nestalo, proto jsme se rozhodli jít vlastní cestouUvozovky horní


Češi ale zdůrazňují, že memorandu české závazky vůči unii nijak nenabourává. Už v úvodu dokumentu se píše, že obě strany berou na vědomí závazky vyplývající pro Česko z práva EU a Evropského společenství. "Jsem přesvědčen, že naše kroky jsou zcela v souladu s právem Evropské unie," řekl ministr vnitra Ivan Langer při příjezdu na zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti členských zemí, na němž se unie pokusí najít společný postoj pro vyjednávání s USA o vízové problematice.

Memorandum je ale psáno poměrně obecným jazykem a přesný rozsah dat, která se o cestujících budou Američanům poskytovat, teprve bude upřesňován. Hlavně bude záviset na tom, jak bude memorandum promítáno do národních zákonů. Je však prý evidentní, že USA tlačí na to, aby bylo sdělováno více dat, než je tomu nyní.

Evropská komise nyní zpracovává podrobnou právní analýzu česko-amerického textu a až na základě výsledků se hodlá rozhodnout, jak bude memorandum hodnotit. Mluvčí komise uvedl, že komise si ponechává právo přijmout adekvátní kroky.

Langer řekl, že Česko čekalo čtyři roky na to, aby mohlo v EU sdílet nejen povinnosti, ale také práva a svobody. "Čekali jsme a nic se nestalo, proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou," uvedl ministr.

"Sytý hladovému nevěří," vzkázal Langer na adresu států, které se samostatným postupem Česka nesouhlasí a chtějí, aby místo bilaterálních jednání za EU s USA vyjednávala Evropská komise. Země, které už jsou zařazeny do bezvízového programu s USA, podle jednoho důvěryhodného zdroje chtějí jednání s USA spíše odkládat, zatímco státy, jejichž občané víza potřebují, tlačí naopak na rychlé řešení situace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.