130 let

Eurohádka kvůli vízům

Česko

První krok k zrušení víz s USA stvrzen * EU se nelíbí, že Češi jednali na vlastní pěst

WASHINGTON Diplomatický úspěch České republiky? Tak se určitě dá hodnotit podpis dohody o zrušení víz do USA očima Čechů. Existuje ale i opačný pohled. Evropská unie vyjadřuje rozmrzelost nad faktem, že si Češi vyjednali se Spojenými státy bezvízový styk takzvaně „sólo“, bez kontextu ostatních států sedmadvacítky.

Česká vláda se stanoviskem EU zásadně nesouhlasí. „Evropská unie poměrně - a když to řeknu velmi tvrdě - naprosto nehorázným způsobem skoro čtyři roky fakticky pošlapávala právo České republiky na stejné podmínky, jako mají staré země,“ prohlásil premiér Mirek Topolánek. A podobně se vyjádřil i ministr vnitra Ivan Langer: „Ať se na mě nikdo nezlobí, my jsme čekali zatraceně dlouho na solidaritu v oblasti vízové politiky Evropské unie, na rozdíl od minulosti my to, co děláme, děláme nejen pro sebe, ale i pro ostatní.“ I přes vymezení k výhradám EU se nakonec v USA dostavilo nadšení.

„Naplnění snů několika generací Čechů.“ Tak popisoval Topolánek svůj pocit poté, co podepsal tzv. Memorandum of understanding (smlouvu o smlouvě budoucí), jež je prvním krokem ke zrušení víz při cestách do USA. Podepsání dokumentu a následné odbourání vízové povinnosti přirovnal k historické chvíli, kdy se „po pádu berlínské zdi a železné opony na hranicích stříhaly dráty“. Nadšení z úspěšného nakročení směrem k bezvízovému režimu ale kazí právě rozporuplné reakce, které zaznívají z Evropské unie.

Ačkoli Topolánek ještě před odjezdem do USA uvedl, že je unie s textem spokojena a že by se mohl stát i „mustrem“ pro ostatní smlouvy mezi zeměmi EU a USA, Brusel údajně memorandum ještě zkoumá a je ohledně jeho hodnocení opatrný. Obává se zejména množství informací, jež bude Česko Američanům o cestujících předávat.

Na tvoji odpovědnost „Mám to podepsat? Podepiš to. To je přece důvod, proč jsme tady. Takže já to podepíšu. Ano, je to na tvoji zodpovědnost.“ Mirek Topolánek (který jen na celou ceremonii dohlížel) a ministr vnitra Ivan Langer (jenž nakonec text zpečetil svým podpisem, ač původně se mluvilo právě o premiérovi) podpis memoranda odlehčili touto úsměvnou konverzací v angličtině.

V následných projevech neskrývali nadšení z dosaženého úspěchu.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Topolánek neopomněl zopakovat, že „jsme udělali průkopnickou práci pro ostatní země Evropské unie a že si je jist, že Evropská komise to ví“.

Evropská komise ale údajně zatím Česku neřekla, že je s textem spokojena. Dokument ještě musí podrobit právní analýze a zhodnotit jej z politického hlediska.

V textu memoranda je několikrát zdůrazněno, že „je potřeba brát na vědomí závazky vyplývající pro Českou republiku z práva Evropské unie a Evropského společenství“. Evropská unie se nejvíc obávala toho, že Češi budou předávat o cestujících do Spojených států velmi citlivé osobní údaje. V kapitole sdílení informací včera podepsaného memoranda se ale uvádí, že americkému ministerstvu pro vnitřní bezpečnost budou žadatelé „poskytovat informace umožňující určení totožnosti osob, které budou zahrnovat biografické a biometrické údaje“.

V kapitole, která pojednává o tzv. systému ETA, se pak uvádí, že americké ministerstvo tento systém vytváří za účelem „elektronického shromažďování takových biografických a jiných údajů, které ministr pro vnitřní bezpečnost Spojených států amerických považuje za potřebné“.

Ministr Langer upřesnil, že o tom, o jaké „jiné údaje“ půjde, ještě budou Američané a Češi jednat. Podle amerického ministra pro vnitřní bezpečnost Michaela Chertoffa bude Česká republika nejspíš první zemí, které budou letos víza zrušena. „Mezi říjnem a listopadem by první Češi mohli cestovat do USA bez víz,“ prohlásil Chertoff.

***

Co přináší dohoda ZRUŠENÍ VÍZ

*USA upustily od podmínky, podle níž mohou být víza zrušena pouze v případě, že počet odmítnutých žádostí v jednom roce nepřesáhne 3 procenta (u ČR to loni bylo 6,7 %).

PŘEDÁVÁNÍ DAT * Všichni Češi cestující do USA budou muset žádat o povolení ke vstupu pomocí systému elektronického povolování cest (ETA). *V dohodě není uveden výčet informací žádaných v rámci ETA. Píše se zde o „biografických a jiných údajích“. * České úřady se zavázaly, že budou americké straně poskytovat údaje o osobách cestujících do USA, aby se určilo, zda nepředstavují bezpečnostní riziko. Mezi daty mají být životopisné a biometrické údaje. *Obě země budou mít také možnost sdílet informace ze jmenné evidence (PNR), o nichž se mimo jiné mluví v loňské dohodě mezi EU a USA. Mezi tyto údaje patří např.: - jméno a příjmení - datum vydání letenky - způsob placení - číslo sedadla v letadle - informace ze systému APIS (např. údaje o pasu)

LETEČTÍ MARŠÁLOVÉ *Memorandum uvádí, že obě země „mají v úmyslu spolupracovat v oblasti letecké bezpečnosti“, a odvolává se na loňskou dohodu o nasazení bezpečnostních doprovodů letadel.

PLATNOST DOHODY * Předpokládá se, že víza pro cesty do USA budou zrušena letos na podzim. *USA budou zrušení víz přehodnocovat minimálně

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ (od zvláštní zpravodajky LN)

Autor: