Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

EU zuří: „Česko trhá partu“

Česko

Evropská komise hrozí právními kroky kvůli tomu, že si Češi na vlastní pěst vyjednali zrušení víz

BRUSEL/PRAHA Evropská komise včera varovala Českou republiku, že je připravena proti ní podniknout právní kroky. Bruselu se nelíbí, že si Češi sami vyjednali dohodu o zrušení víz pro české občany cestující do Spojených států, aniž by se ohlíželi na ostatní státy sedmadvacítky. Komise a jednotlivé státy unie - Nizozemsko, Španělsko, Francie a Portugalsko obvinily Washington z toho, že jednáním s Prahou obešel unii, a Česko nařkly z toho, že „trhá partu“.

Česká republika a Spojené státy přijaly v úterý memorandum, které povede ke zrušení amerických víz pro Čechy zřejmě již na přelomu října a listopadu letošního roku. Dokument podepsali ve Washingtonu ministři vnitra obou zemí Ivan Langer a Michael Chertoff.

Evropská komise, která je strážkyní unijních smluv, nyní zpracovává podrobnou právní analýzu tohoto takzvaného Memoranda o shodě. Až po jeho prostudování se rozhodne, zda text odpovídá unijním představám, jestli jeho podepsáním Praha nezasáhla do kompetencí unie a zda tedy komise k nějakým opatřením přistoupí, či nikoli.

„Není to snadná záležitost,“ řekl mluvčí komise Johannes Laitenberger. „Komise si samozřejmě ponechává právo přijmout adekvátní kroky,“ dodal. „Kompetence Evropské komise je přitom v každé záležitosti nepřevoditelná,“ zdůraznil.

Unie rozdělená na dva tábory „Nové členské země vyjádřily pochopení pro pozici České republiky,“ uvedl ale pro ČTK Michal Sedláček z úřadu vlády, který se účastnil včerejšího jednání velvyslanců členských zemí v Bruselu. Podle něj se unie rozdělila na dva tábory - na nové členské země, které žádají o vstup do bezvízového programu a staré země EU, které už v progrmu jsou. Státy „staré“ unijní patnáctky se totiž obávají, že česká iniciativa přinese zpřísnění podmínek cestování pro jejich občany.

Už loni v červnu uzavřely USA s unií v rámci „války proti teroru“ dohodu o výměně informací o pasažérech. Postkomunistické země, které do unie vstoupily v roce 2004, a Řecko však stále nemají s USA bezvízový styk. A unii obviňují, že jim dostatečně nepomohla v jeho dosažení. Washington jednotlivým státům nabídl individuální vyjednávání o zrušení víz výměnou za poskytnutí více osobních dat o cestujících a zavedení ozbrojeného doprovodu na palubě letů do USA.

Premiér Topolánek označil dokument za zlomový v historii a za možný příklad i pro ostatní země unie. „Udělali jsme průkopnickou práci pro všechny země EU. A já si myslím, že Evropská komise to ví,“ dodal Topolánek.

Víza jako cukr, radar jako bič Slovenský list Pravda včera zdůraznil, že načasování podpisu memoranda nemusí být náhodné. „Z pohledu Topolánkovy vlády je rozumné nejprve udělat správný krok k volnému cestování do USA a zakrátko potom Čechům oznámit dohodu o výstavbě amerického radaru,“ napsal deník. Na veřejné mínění podle Pravdy určitě zapůsobí pocit, že Češi předběhnou ostatní nové členské země EU se zřícením vízové barikády.

Podle polského tisku Češi získali dohodu o zrušení víz klidnou taktikou, zatímco Poláci si na to budou muset ještě počkat. „Můžeme jim jen pogratulovat. Zda to bude vypadat podobně ve věci štítu, uvidíme,“ napsal komentátor polského deníku Rzeczpospolita.

***

Co vadí Evropské unii

Komise a jednotlivé státy unie - Nizozemsko, Španělsko, Francie a Portugalsko -obvinily Washington z toho, že jednáním s Prahou obešel unii, a Česko nařkly z toho, že „trhá partu“. Státy „staré“ unijní patnáctky, jejichž občané víza k cestám do USA nepotřebují, se navíc obávají, že česká iniciativa přinese zpřísnění podmínek cestování j pro jejich občany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!