Lidovky.cz

Medveděv: Ruské jednotky se stáhnou v pondělí

Svět

  14:08
GORI - Francouzský prezident Sarkozy v telefonickém rozhovoru varoval ruského prezidenta Medveděva před vážnými důsledky pro vztahy Ruska s Evropskou unií, jestliže se ruské ozbrojené síly nestáhnou z Gruzie. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na Sarkozyho úřad. Medveděv podle téhož zdroje přislíbil, že stahování ruských jednotek z Gruzie začne v pondělí kolem poledne.

Odpočívající ruští vojáci. foto: ČTK

Sarkozy, který pomáhal počátkem týdne zprostředkovat dojednání dohody o příměří mezi Ruskem a Gruzií, řekl Medveděvovi, že se "všechny ruské vojenské síly, které vstoupily do Gruzie od 7. srpna, musejí bezodkladně stáhnout", stojí v prohlášení vydaném Elysejským palácem. Ruský prezident podle téhož zdroje Sarkozyho ujistil, že stahování začne v pondělí kolem poledního.

Telefonát obou hlav států potvrdila také tisková služba Kremlu. V jejím prohlášení, z něhož citovala agentura ITAR-TASS se upřesňuje, že Medveděv sdělil Sarkozymu, že počínaje pondělkem začne Rusko stahovat z Gruzie vojenský kontingent, který tam Moskva vyslala "na podporu ruských mírových sil v souvislosti s gruzínskou agresí proti Jižní Osetii." Jednotky se prý stáhnou do bezpečnostní zóny stanovené v roce 1999, tedy na území separatistické Jižní Osetie.

Rusko vydávalo rozporné zprávy o stahování z Gruzie
Rusko vydávalo ráno rozporné zprávy o stahování svých ozbrojených sil z Gruzie a separatistické Jižní Osetie. Zatímco tamní velitel ruských jednotek generálmajor Vjačeslav Borisov dnes řekl, že se ruské pravidelné jednotky začaly stahovat z jihoosetského střediska Cchinvali a zamířily na sever do Ruska, ruské ministerstvo obrany vzápětí jeho informaci popřelo. "Stahování ještě nezačalo. Nyní se tato otázka zvažuje a rozhodnutí bude přijato, jakmile se situace v regionu stabilizuje," uvedl mluvčí ministerstva.

"To, co se děje, jsou pravděpodobně teprve přípravy, nikoliv aktuální stahování," komentoval mluvčí Borisovovo oznámení. Údajný začátek odchodu těžce vyzbrojených ruských vojáků z Cchinvali nepotvrdila ani mluvčí jihoosetského ministerstva obrany Irina Gaglojevová.

Podle agentury AP však řekla, že ruské, takzvané mírové jednotky, které Cchinvali při vypuknutí konfliktu opustily, nyní nahrazují v ulicích jihoosetského správního střediska domácí policisté. Ruské mírové síly se mají podle dohody o příměří do Jižní Osetie vrátit. Až do rozmístění zahraničních pozorovatelů budou mít ale jejich příslušníci právo hlídkovat i v několikakilometrové zóně na gruzínském území, napsala
agentura AFP.

V Gruzii, daleko od separatistické Jižní Osetie a navzdory dohodě o příměří stanovující jejich stažení, dnes ruské síly údajně naopak upevňují své pozice.

"Nejsou tu žádné známky toho, že by se Rusové chystali odejít. Naopak, znásobují svá kontrolní stanoviště a upevňují své pozice," řekl agentuře AFP tajemník Národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja.

Medveděv v sobotu podepsal dohodu o příměří s Gruzií, kterou o den dříve signoval také gruzínský prezident Michail Saakašvili. Podle prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se ale ruské jednotky stáhnou z konfliktních zón v Gruzii teprve poté, co v nich budou realizována dodatečná bezpečnostní opatření, která však nekonkretizoval.

Podepsaná dohoda o příměří se týká výlučně příměří a odchodu ruských jednotek z území spravovaných gruzínskou vládou, naopak se netýká budoucnosti separatistických gruzínských území.

Jak řekl Lavrov, není v ní stanoven časový limit k odchodu ruských jednotek, ani početní stav ruského mírového kontingentu, který podle něj zůstane ve sporných oblastech "tak dlouho, jak bude zapotřebí".

Příslušníci ruských mírových sil střeží vodní elektrárnu
Ruské jednotky dnes obsadily nejdůležitější gruzínskou vodní elektrárnu na řece Inguri v hraniční oblasti se separatistickou Abcházií. Potvrdil to zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Anatolij Nogovicyn.

Podle agenturních citací Nogovicyn se záměrem objasnit "panikářské zprávy řady médií o údajném vstupu ruských vojsk z Abcházie do Gruzie" zdůraznil, že se tak stalo s cílem uchránit elektrárnu před sabotážemi a zajistit pro desetitisíce gruzínských i abchazských domácností zásobování elektřinou.

Přehradní hráz i elektrárnu, která pokrývá asi polovinu gruzínské spotřeby elektřiny, prý nyní střeží příslušníci ruských mírových sil. "Gruzínští i abchazští obyvatelé mohou být klidní, svítit se v jejich domech bude," ujistil generál Nogovicyn.

Německá kancléřka Merkelová míří do Tbilisi
Po pátečním jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem o rusko-gruzínském konfliktu míří dnes německá kancléřka Angela Merkelová do Tbilisi na schůzku s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim. Očekává se, že ho především ujistí o neměnném německém stanovisku o nutnosti zachovat územní celistvost Gruzie.

Stejně jako v pátek americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podle všeho i Merkelová ubezpečí v Tbilisi o německých sympatiích a o podpoře Gruzie v ozbrojeném sporu s Ruskem. Pozorovatelé ovšem předpokládají, že vzhledem k obecně dobrým německo-ruským vztahům, zvláště pak v ekonomické oblasti, asi kancléřka nepoužije tak tvrdá slova, jaká zazněla od Riceové.

.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.