Lidovky.cz

Zastavit prasečí chřipku? Je pozdě

Asie

  11:04
ŽENEVA - Zastavit šíření prasečí chřipky nelze, je už příliš pozdě. Tvrdí to náměstek generálního ředitele Světové zdravotnické organizace Keijiho Fukudy. Země by se podle něho nyní měly soustředit na zmírnění dopadů smrtícího viru A/H1N1. V Mexiku už si vyžádal 150 obětí. Lékaři už potvrdili případy nákazy v Izraeli a na Novém Zélandu. Doposud byla nemoc zaznamenána jen v Severní Americe a v Evropě.

Antivirotika, která zabírají v boji proti prasečí chřipce. foto: AFP

WHO v pondělí zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky ze třetího na čtvrtý stupeň. To znamená, že se virus ve zvýšené míře přenáší z člověka na člověka. Roste hrozba globální epidemie, ale neznamená to, že by byla nevyhnutelná.

Mexická dívka s rouškou. Prasečí chřipka má na svědomí v Mexiku už 149 obětí.

Podle Fukudy se virus rozšířil již natolik, že země by se měly v první řadě soustředit na to, aby ochránily své obyvatelstvo.

V Česku zatím není žádné potvrzené onemocnění. Dva lidé jsou hospitalizováni, čeká se na laboratorní výsledky. Česko má zásoby dvou milionů dávek antivirotika Tamiflu.

"Chci zdůraznit, že není důvod k panice, opatření na letišti Ruzyně jsou zatím naprosto dostačující a pokud by bylo potřeba, dají se tam třeba termokamery," řekla odstupující ministryně zdravotnictví
Daniela Filipiová . Uvedla, že dnes designovaného premiéra informovala o aktuální situaci.

"Informovala jsem ho o tom, že WHO přehodnotila stupeň nebezpečí, že máme přes 2,2 milionu balení antivirotik, že jsme ráno měli na ministerstvu zdravotnictví jednání krizového štábu a ověřovali jsme si, že všichni vědí, co mají dělat," upřesnila Filipiová.

Kontrola ochranných pomůcek
Stupeň čtyři znamená, že se už musí kontrolovat, zda jsou všechna zdravotnická zařízení na případnou pandemii připravena a zda je připraven také výdej ochranných pomůcek, například roušek.

Obecně se ve stupni čtyři také očkují rizikové skupiny, což v případě Česka ale není zatím potřeba. Nebezpečí chřipkové pandemie je podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nyní podstatně vyšší, než bylo před třemi lety u ptačí chřipky v Asii. Důvodem je to, že přenos infekce je možný z člověka na člověka, což u ptačí chřipky nebylo, řekl Prymula  Ženevy, kam byl spolu s dvěma dalšími českými experty vyslán na zasedání WHO k problematice pandemické chřipky.

Prasečí chřipka

Přednostka infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Vilma Marešová řekla, že žádný z pacientů, kteří byli dosud vyšetřeni, neměl příznaky, které by odpovídaly prasečí chřipce. Dva pacienti byli hospitalizováni, jejich zdravotní stav je dobrý. Výsledky testů od národní referenční laboratoře čeká přednostka dnes odpoledne nebo ve středu ráno. Další lidé s obavami z prasečí chřipky stále přicházejí.

Marešová uvedla, že zatím všichni vyšetření lidé měli jen příznaky běžného onemocnění dýchacích cest, nikoli chřipky.

Odborníci z WHO v pondělí nedoporučili, aby země uzavíraly hranice nebo omezovaly cestování. Fukuda říká, že by to mělo jen malý účinek na zamezení šíření viru. Některé země v pondělí i tak svým občanům doporučily, aby do oblastí, kde se prasečí chřipka vyskytla, necestovali.

Virus prasečí chřipky A/H1N1 je označován za kombinaci viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Častou komplikací je zápal plic. Infekce se přenáší vzduchem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.