Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Izrael a Nový Zéland hlásí nakažené

Svět

  14:10
ŽENEVA - V Izraeli a na Novém Zélandu byly potvrzeny první případy nákazy novým typem prasečí chřipky u lidí. Doposud byla nemoc zaznamenána jen v Severní Americe a v Evropě, kde dnes druhý případ potvrdilo Španělsko. V Mexiku si virus A/H1N1 vyžádal možná už více než 150 lidských životů.

Jihokorejští lékaři odebírají vzorky dítěti, které se vrátilo z USA. foto: AFP

V Izraeli je nakaženým šestadvacetiletý muž, který po návratu z Mexika strávil dva dny v karanténě v nemocnici ve městě Netanja. Na Novém Zélandu počet potvrzených nakažených není zatím jistý; tiskové agentury hovoří o třech, ale možná až o 11 případech. Každopádně však jde o členy skupiny studentů a učitelů jedné školy, u nichž byly po jejich návratu z Mexika zpozorovány příznaky nemoci.

Antivirotika, kterými se léčí prasečí chřipka.

Náměstek generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Keiji Fukuda prohlásil, že na to, aby se podařilo zastavit šíření prasečí chřipky, je už příliš pozdě. Jednotlivé země by se podle něho nyní měly soustředit na zmírnění dopadů smrtícího viru.

WHO v pondělí zvýšila stupeň varování před pandemií prasečí chřipky ze třetího na čtvrtý stupeň. To znamená, že se virus ve zvýšené míře přenáší z člověka na člověka. Roste hrozba globální epidemie, ale neznamená to, že by byla nevyhnutelná.

Prasečí chřipka

Mexiko zvýšilo od pondělka počet pravděpodobných lidských obětí nového typu prasečí chřipky ze 149 na 152, výskyt viru A/H1N1 je však stále potvrzen jen u dvacítky z nich.

Kromě Mexika nebyla ještě žádná úmrtí na novou nemoc registrována, více než 50 potvrzených případů infekce ale hlásí Spojené státy a šest Kanada, kde je také desítka osob v karanténě s příznaky "velmi blízkými" symptomům dané choroby. Dva potvrzené případy registruje Skotsko a Španělsko, vždy se přitom jedná o lidi, kteří se nedávno vrátili z pobytu v Mexiku. Podezření na nákazu se prošetřuje v řadě dalších zemí od Norska až po Jižní Koreu. Na pozorování jsou už i lidé v nejlidnatější zemi světa Číně, ačkoli podle WHO se v jejich případě pravděpodobně o prasečí chřipku nejedná.

Lidé na letišti v Mexiku, kde si prasečí chřipka vyžádala již 149 obětí.

Mexiko v pondělí večer ohlásilo zpomalení postupu choroby. Ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba uvedl, že počet podezřelých úmrtí se snížil ze sobotních šesti a nedělních pěti lidí v pondělí na tři osoby.

Světová banka dnes oznámila, že je připravena okamžitě poskytnout Mexiku více než 205 milionů dolarů na boj s epidemií - 25 milionů by mělo připadnout na nákup léků a zdravotnického zařízení a 180 milionů na zlepšení zdravotnické infrastruktury.

Odborníci z WHO v pondělí nedoporučili, aby země uzavíraly hranice nebo omezovaly cestování. Fukuda říká, že by to mělo jen malý účinek na zamezení šíření viru. Británie, Francie a Německo přesto svým občanům doporučily, aby do oblastí, kde se prasečí chřipka vyskytla, necestovali.

Také Washington vydal varování před cestami do Mexika, které spoléhá na turistiku jako na třetí největší zdroj zahraniční měny, uvedla agentura Reuters. Japonsko vyzvalo své občany, aby zvážili svůj brzký návrat domů z Mexika, protože by nemuseli v této zemi najít adekvátní lékařskou pomoc.

Tokio rovněž hodlá zpřísnit vydávání víz Mexičanům. Kanada oznámila, že zavede lékařské kontroly pro asi 15.000 Mexičanů přijíždějících do země na sezonní zemědělské práce.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes oznámila, že vysílá do Mexika experty, aby zjistili, zda nová nemoc označovaná obecně jako prasečí chřipka je přímo spojena s prasaty. "V současné době se zdá, že k přenosu dochází výhradně z člověka na člověka. Zatím nemáme důkazy, že se nový typ chřipkového viru A/H1N1 mezi lidi přenesl přímo od prasat," uvedla FAO.

Čína, Rusko, Ukrajina, Ázerbájdžán, Thajsko a Libanon i přesto již zakázaly dovoz vepřového masa z Mexika a z některých částí Spojených států, Indonésie pak nedovoluje importovat vepřové vůbec.

Virus nového typu prasečí chřipky A/H1N1, který se přenáší vzduchem, je označován za kombinaci viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka, která průměrně ročně zabije ve světě čtvrt až půl milionu lidí. Nový typ prasečí chřipky, jehož častou komplikací je zápal plic, je považován za nebezpečný, protože se rychle šíří mezi lidmi a neexistuje proti němu žádná vakcína.

Autor: