Lidovky.cz

Jak se omezí lov velryb? Velrybaření bude legální a s kvótami

Svět

  8:33
WASHINGTON - Mezinárodní velrybářská komise představila v noci na dnešek návrh nové úmluvy, která by umožnila Japonsku, Norsku a Islandu komerční lov velryb. Zároveň by však stanovila nové kvóty na počet ulovených kytovců. Ty by byly podstatně nižší než počty velryb, které tyto tři státy nyní loví, když obcházejí celosvětový zákaz komerčního velrybaření.

Japonští velrybáři při lovu foto: ČTK

"Poprvé od přijetí moratoria na komerční lov velryb budeme mít přísné a vynutitelné limity na veškeré velrybářské operace," citovala agentura Reuters předsedu komise Cristiana Maquieiru. Celosvětové moratorium platí od roku 1986, Japonsko, Island a Norsko ho ale obcházejí s pomocí tvrzení, že loví velryby pro vědecké účely. Maso ulovených kytovců ale končí na jídelních stolech.

Návrh komise je kompromisem mezi třemi velrybářskými státy a zeměmi, které chtěly zamezit veškerému lovu. V příštích deseti letech zakazuje všem státům s výjimkou Norska, Islandu a Japonska začít s velrybařením. Pro tyto tři země potom stanovuje kvóty, které by umožnily v následující dekádě zachránit 4000 až 18.000 velryb.

Návrh také počítá s vytvořením velrybí rezervace v oceánu u antarktických břehů, kde se každoročně střetávali ekologičtí aktivisté s japonskou velrybářskou flotilou. I přes vyhlášení rezervace by ale podle dohody mělo být možné ulovit zde v následujících pěti letech 400 velryb ročně, v dalších pěti letech potom 200 ročně.

Členské země Mezinárodní velrybářské komise nyní budou mít 60 dní na zvážení návrhu, než se bude rozhodovat o jeho schválení na výroční konferenci komise v Maroku. Ekologové ale už návrh kritizují. "Návrh udržuje naživu umírající velrybářský průmysl, ne velryby," řekl představitel japonské odbočky Greenpeace Džuniči Sató.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.