Lidovky.cz

Saddám islamistům nevěřil, akce Al Kajdy ale chválil

Svět

  7:23
WASHINGTON - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odtajnil záznamy výslechů některých představitelů bývalého režimu iráckého diktátora Saddáma Husajna, které zřejmě potvrzují pochyby o kontaktech iráckého vedení s teroristickou sítí Al Kajda.

Saddám Husajn

Mezi dokumenty je záznam výslechu bývalého iráckého ministra zahraničí Tárika Azíze a rovněž špiona Ibráhíma Sámira Aního, který do svého vyhoštění v roce 2001 působil na iráckém velvyslanectví v Praze.

"Saddám islamistům nevěřil," řekl americkým vyšetřovatelům Azíz při výslechu v červnu 2004. Islámské extremisty irácký prezident kritizoval jako pokrytce a oportunisty. V Azízově přítomnosti se prý o Usámovi bin Ládinovi nikdy nevyjádřil jinak než negativně.

Teroristické útoky na americká velvyslanectví v Tanzanii a v Keni v roce 1998 Saddáma nicméně "potěšily" a Al Kajdu jako organizaci považoval podle Azíze za efektivní.

V době Aního vyhoštění se hovořilo o tom, že možná připravoval útok na Rádio Svobodná Evropa, jehož pražské sídlo fotografoval. O setkání Aního a Atty v Praze informoval poprvé veřejnost v říjnu 2001 tehdejší český ministr vnitra Stanislav Gross.

Vyhoštěný diplomat

Aního, který v Praze působil jako vedoucí zastupitelského úřadu ve funkci chargé d'affaires, FBI podle agentury AP vyslýchala v červnu 2004. Irácký špion byl z Česka vyhoštěn v dubnu 2001, tedy ještě před teroristickými útoky Al Kajdy na cíle v USA.

Stalo se tak několik týdnů po jeho údajném setkání s jedním z osnovatelů útoků na New York a Washington Muhammadem Attou.

Aní ale tvrzení o své schůzce s Attou opakovaně odmítal a popřel je i při výslechu, který byl nyní odtajněn. Vypověděl, že o bin Ládinovi do útoku na newyorské Světové obchodní centrum 11. září 2001 neslyšel.

Za "směšnou" označil představu, že by se irácká špionáž zapletla s Al Kajdou nebo s jordánským teroristou abú Músou Zarkávím, na kterého byl konkrétně dotázán.

Aního dopadla americká armáda v Iráku v roce 2003. Podle dobových zpráv byl vyslýchán již bezprostředně po svém zatčení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.