Lidovky.cz

Merkelová je teflonová, nic se na ní neudrží, píší Američané

Svět

  15:26
BERLÍN - Německý zpravodajský magazín Der Spiegel zveřejnil tajné zprávy amerických diplomatů v Berlíně. Německá kancléřka je v nich označována jako 'teflonová', kvůli tomu, že se na ni prý neudrží žádná kritika. Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že američtí diplomaté nemají příliš vysoké mínění ani o dalších německých politicích.

Angela Merkelová

Angelu Merkelovou američtí diplomaté v interních hlášeních podle Spiegelu překřtili na Angelu "Teflon" Merkelovou, neboť se toho prý na ní moc neudrží. "Když bude zahnána do rohu, může být neústupná, vyhýbá se ale riziku a je zřídka kreativní," charakterizovala ambasáda kancléřku před jejím setkáním s americkým prezidentem Barackem Obamou loni v dubnu v Baden-Badenu.

Ještě nelichotivější vysvědčení si vysloužil vicekancléř a ministr zahraničí Guido Westerwelle, o němž američtí diplomaté včetně velvyslance Philipa Murphyho do Washingtonu referovali, že je nekompetentní, ješitný, agresivní a vzhledem k jeho kritickým názorům na USA zátěží pro německo-americké vztahy.

K tématu:

Podle Němců zveřejnění depeší vztahy s USA nezhorší
O bavorském premiérovi Horstu Seehoferovi Američané psali jako o nevypočitatelném politikovi a populistovi, který má jen slabé znalosti o mezinárodní politice. Výběr Dirka Niebela na post ministra pro rozvojovou pomoc označili za "podivnou volbu", píše Der Spiegel.

Zveřejněná diplomatická korespondence amerických diplomatů obsahuje nelichotivé informace o světových státnících

Vysoce si američtí diplomaté v Berlíně naopak prý cení ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který je podle nich "zahraničněpolitický expert, stoupenec transatlantické spolupráce a blízký a známý přítel USA", cituje z korespondence Der Spiegel. Často se údajně schází s americkými zástupci, jimž si stěžuje na Merkelovou a pomlouvá Westerwelleho, dodává magazín.

Za blízkého spojence je v amerických zprávách označován i ministr financí Wolfgang Schäuble, oceňovaný hlavně za spolupráci při boji proti terorismu. V době, kdy vedl resort vnitra, předali Němci podle Spiegelu tajně Američanům osobní údaje lidí, kteří se akreditovali na mistrovství světa ve fotbale v Německu 2006, aby si americké úřady mohly prověřit, zda mezi nimi nejsou jimi hledaní teroristé.

Američané měli v Berlíně síť informátorů
"Vztahy mezi oběma státy jsou silné a tato zveřejnění je žádným způsobem nezkalila," prohlásil podle agentury DPA na dnešní tiskové konferenci mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Ministerstvo zahraničí chce nicméně tyto zprávy prozkoumat, zda nemohou ohrozit Německo nebo jeho spojence, dodal mluvčí diplomacie Andreas Peschke.

Informace získané portálem WikiLeaks současně podle Spiegelu ukazují, že si americká ambasáda v Berlíně vede informátory podobně jako tajné služby. Jeden z nich jí například donášel detailní zprávy z koaličních rozhovorů při sestavování současné německé vlády loni v říjnu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.