Lidovky.cz

Polykání žiletek a sešívání rtů. Uprchlíci si zoufají kvůli Austrálii

Svět

  17:00
SYDNEY - Více než 400 uprchlíků v táboře na Papui-Nové Guineji drží již čtyři dny hladovku a 40 z nich si na protest proti zadržování a životním podmínkám sešilo rty. Někteří z utečenců se údajně pokoušejí i o sebepoškozování, když polykají žiletky a prášek na praní. Do tábora je poslala Austrálie poté, co se pokusili nelegálně vstoupit na její území.

Žadatelé o azyl v Austrálii v utečeneckém táboře na Papui-Nové Guineji. foto: Youtube / GlobalNewsRoomReprofoto

Austrálie chce tímto způsobem odradit rostoucí počet žadatelů o azyl, kteří cestují na australské území na chatrných rybářských člunech, od nebezpečné plavby. Australský ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton v pátek podle agentury AFP prohlásil, že situace v táboře je napjatá.

Deportovaní čekatelé

Běženci mířící do Austrálie pocházejí převážně z chudých, válkou zmítaných asijských zemí a cestují přes Indonésii a Malajsii. Australská vláda bývalého premiéra Kevina Rudda v roce 2013 rozhodla, že uprchlíci směřující do země budou deportováni na Papuu-Novou Guineu a do dalšího pacifického státu Nauru, kde mají čekat na posouzení své žádosti o azyl.

ČTĚTE TAKÉ:

Těm, jejichž žádost je schválena, pomáhá Austrálie usadit se na Papui, kde žije sedm milionů lidí z množství různých kmenů hovořících 800 rozmanitými jazyky. Prakticky žádný z uprchlíků ale nemá šanci usadit se v Austrálii. Přísná přistěhovalecká politika Austrálie je dlouhodobě terčem kritik organizací pro lidská práva.

Na protest proti těmto opatřením a proti životním podmínkám v táboře zahájilo před čtyřmi dny hladovku přes 400 zadržovaných na papuánském ostrově Manus, sdělili jejich právníci. „Je to velmi vážná situace. Mám obavy z vývoje v posledních 24 hodinách,“ konstatoval bez dalších podrobností ministr Dutton. Připustil také, že „na ostrově Manus bylo zaznamenáno několik případů sebepoškozování“. Postiženým se podle něj dostalo lékařské pomoci.

Obhájce uprchlíků Ian Rintoul uvedl, že až 40 mužů si na protest sešilo rty, tři spolkli žiletku a čtyři snědli prací prášek. Podle Rintoula dozorci v táboře protestující zbili, toto prohlášení ale nemohlo být ověřeno z nezávislých zdrojů, napsala agentura AFP.

Výročí nepokojů

Protestní akce přicházejí měsíc před prvním výročím rozsáhlých nepokojů v táboře, při nichž zahynul íránský běženec a dalších 69 lidí utrpělo zranění.

Na ostrově Manus je podle imigračních úřadů v současnosti zadržováno asi 1035 mužů, žádné ženy ani děti zde nepobývají. Na ostrově Nauru je 895 uprchlíků - 596 mužů, 164 žen a 135 dětí.

K TÉMATU:

Na přistěhovalecké vlně do Austrálie se podle BBC podílí značnou měrou Afghánistán, Srí Lanka, Irák a Írán. Počet člunů s uprchlíky mířícími do Austrálie prudce vzrostl na přelomu let 2012 a 2013, po přijetí nových opatření je prý běženců podstatně méně. Australská vláda je nicméně obviňována, že některé čluny odtahuje zpátky do Indonésie a také že azylanty zachycené na moři vrací na Srí Lanku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.