Lidovky.cz

Ukrajina čeká na příměří. Vojáci v Donbasu dál umírají

Evropa

  9:09aktualizováno  16:59
KYJEV/MOSKVA - Den po ohlášení mírové dohody ze summitu v Minsku a den před vstupem dohodnutého příměří v platnost hřměla na východě Ukrajiny palba z děl a raketometů, ve které umírali vojáci i civilisté. Z obou stran už také zní osočování z neplnění, dezinterpretace a sabotování podepsaných dohod.

Ozbrojení proruští vzbouřenci poblíž mezinárodního letiště v Doněcku. foto: ČTK

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, že k míru má Ukrajina ještě daleko.

„V Donbasu nebyla ani tato noc klidná. Nepřítel ostřeloval pozice vládních sil se stejnou intenzitou jako dříve,“ uvedl mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov. „Za uplynulých 24 hodin padlo 11 vojáků, dalších 40 utrpělo zranění,“ později doplnil další armádní mluvčí, Andrij Lysenko.

Pro vojáky musí být příměří velmi vítanou vyhlídkou
Noví rekruti se severně od Kyjeva připravují na tvrdý trénink předcházející...

Zabito bylo i nejméně devět civilistů na obou stranách fronty, další desítky utrpěly zranění: pět mrtvých ohlásily radnice hlavních proruských povstaleckých bašt, Doněcku a Luhansku. Naopak ve městě Ščastja zahynuly čtyři ženy poté, co místní kavárnu podle prokyjevského gubernátora zasáhla palba povstaleckých děl.

Nekončící boje a únava z nich

Boje byly intenzivní zejména okolo města Debalceve, důležitého železničního uzlu na trase mezi hlavními baštami separatistů, Doněckem a Luhanskem. Podle ukrajinského ministerstva obrany prý povstalci dostali rozkaz dobýt toto strategické město, než v noci ze soboty na neděli začne platit dohodnuté příměří.

„U Debalceve se odehrává opravdová bitva. Pod bubnovou palbou dělostřelectva útočí ruské oddíly na naše opěrné body, snaží se protrhnout obrannou linii,“ citovala agentura Unian reportéra z místa bojů.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě osud obránců Debalceve může podle expertů ohrozit osud čtvrteční dohody o příměří a mírovém urovnání konfliktu, kterou v Minsku vyjednali vůdcové Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny Angela Merkelová, François Hollande, Vladimir Putin a Petro Porošenko.

Všichni čtyři by měli spolu telefonicky jednat po sobotní půlnoci, kdy by na východní Ukrajině mělo začít platit příměří. „Vycházíme z toho, že v nejbližší době se uskuteční telefonický rozhovor (...) poté, co začne reálné uskutečňování (minských dohod),“ potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Úmluvy podle Porošenka sice dávají naději, že konflikt v Donbasu přejde od válčení k politickému urovnání, nicméně varoval před planými nadějemi: „K míru máme ještě převelice daleko, ani nikdo není pevně přesvědčen o tom, že mírové podmínky, pod které jsme se podepsali v Minsku, se budou striktně plnit,“ prohlásil během návštěvy výcvikového střediska.

Putinův mluvčí Peskov sice v pátek popřel, že by se v Minsku hovořilo také o Krymu a západních sankcích, které následovaly po březnové anexi poloostrova, nicméně ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev předpověděl, že minské dohody ke zrušení sankcí přispějí. „Zdá se mi, že všichni, a zejména byznys, jsou tím unaveni,“ řekl ruský ministr.

Obdobný názor vyjádřil i český prezident Miloš Zeman za návštěvy v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů: odvolání nebo zmírnění sankcí by podle něj pomohlo Evropské unii i Rusku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.