Lidovky.cz

Ukrajina žádá o pomoc jednotky OSN. K velké nelibosti Ruska

Evropa

  7:32aktualizováno  12:44
KYJEV - Po středečním pádu Debalceva do rukou proruských rebelů schválila ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany (SNBO) návrh prezidenta Porošenka pozvat do země mezinárodní mírové jednotky OSN. Moskva tuto iniciativu rázně odmítla jako snahu zničit minské dohody.

Proruský rebel drží pozici v obci Nikišine jihovýchodně od města Debalceve. foto: Reuters

O rozhodnutí SNBO informoval její tajemník Oleksandr Turčynov. Podle představ Kyjeva by síly OSN měly být rozmístěny v Donbasu podél frontové linie a na hranici s Ruskem. Rada rovněž schválila návrh na vytvoření válečného kabinetu a projekt novely zákona o válečném stavu.

ČTĚTE TAKÉ

Příslušnou výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany nyní mělo připravit ministerstvo zahraničí. Její konečné schválení pak přísluší parlamentu.

TELEFONICKÁ DIPLOMACIE

  • Prezidenti Francie, Ukrajiny a Ruska a německá kancléřka se ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru shodli na nutnosti respektování mírové dohody v Minsku. Čtveřice státníků odsoudila porušování klidu zbraní, k němuž došlo v minulých dnech. Bojující strany by se měly setkat se zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a "urychleně minské dohody prosadit," uvedla francouzská prezidentská kancelář. Ministři zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska projednají detaily plánu ještě ve čtvrtek.
  • Podle informace ukrajinské prezidentské kanceláře Porošenko požadoval osvobození všech zajatých ukrajinských vojáků, včetně těch, kteří padli do zajetí v bojích o Debalceve. Podle informace mluvčího německé vlády Putin v telefonické besedě souhlasil, že v tomto směru využije svého vlivu na donbaské separatisty. Povstalci krátce po telefonátu oznámili, že jsou připraveni k výměně bojovníků zajatých v Debalceve. Výměna by se měla uskutečnit podle pravidla "všichni za všechny".

Válečný kabinet

Takzvaný válečný kabinet, jehož členy budou kromě nejvyšších představitelů země i zástupci branných a bezpečnostních složek, má působit při SNBO. Jeho úkolem bude operativně reagovat na vývoj situace a koordinovat postup při zajišťování bezpečnosti občanů a obrany státu, oznámil Turčynov.

Změny v zákoně o válečném stavu se mají týkat jeho právního rámce, který podle Turčynova zastaral. „S ohledem na reálnou situaci, které dnes země čelí, se musíme připravit na jakýkoli vývoj situace, třeba i na ten nejhorší. Proto byl vypracován návrh změn, které umožní zákon o válečném stavu účinně uplatnit,“ řekl šéf SNBO bez dalších podrobností.

Stopka plynu

Ukrajina zastavila dodávky plynu do povstaleckých oblastí. Doněck prý přešel na přímé dodávky z Ruska, Luhansk vydrží s plynem do odpoledne.

VÍCE ZDE: Kyjev utnul povstalcům dodávky plynu. Pomůžeme, slibuje Moskva

Rada národní bezpečnosti a obrany podle Turčynova v součinnosti s vládou vypracuje návrh na třístupňový varovný systém, který má zajistit včasnou reakci bezpečnostních složek a obyvatelstva na teroristické hrozby. Jednotlivé stupně budou barevně odlišeny podle naléhavosti ohrožení.

Rada rovněž schválila plán mezinárodních vojenských cvičení v letošním roce, jichž se mají zúčastnit i členské státy NATO a ukrajinští „strategičtí partneři“. SNBO se zabýval také změnou dislokace armádních útvarů, která má zlepšit vyhlídky na úspěšný boj s „oddíly teroristů“. Změna už přihlíží k nové linii fronty, která se posunula na západ po vyklizení Debalceve.

Rozhodnutí SNBO podléhají schválení ukrajinského parlamentu. V platnost vstupují po podpisu prezidenta.

Rusko viní Kyjev

Stálý zástupce Ruska v OSN Vitalij Čurkin ukrajinské vedení podezřívá, že se tak snaží zničit minské dohody. Čurkinovi se mimo jiné nelíbí Porošenkův návrh na vyslání policejní mise EU do Donbasu. Minské dohody podle stálého zástupce Ruska v OSN umožňují oběma povstaleckým „republikám“, doněcké a luhanské, vytvářet vlastní milice a separační linii mají sledovat pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

„Podle minských ujednání mohou (separatisté) v Doněcké a Luhanské republice vytvořit vlastní milice a pozorovatelské úkoly byly svěřeny Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ řekl Čurkin. „Kyjev by se měl zabývat stažením těžké bojové techniky a nepředkládat nové návrhy,“ poznamenal ruský diplomat.

Podle předsedy dolní komory ruského parlamentu Sergeje Naryškina může povolání mírových sil na východ Ukrajiny vyvolat erozi minských mírových dohod. „Minské mírové dohody s žádným takovým opatřením nepočítají,“ řekl Naryškin. Jeho slova podpořil i stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin. Porošenkův návrh podle něj vyvolává podezření, že Ukrajina chce minské dohody pohřbít.

Nejednotní separatisté

Nejasno mají v otázce možné mírové mise OSN doněčtí povstalci. Mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin dnes prohlásil, že s podobným návrhem přišli vzbouřenci už na počátku konfliktu. „Tehdy jsme neuspěli. Pokud ale chtějí pozvat mírotvorce teď, ať to udělají, nejsme proti,“ konstatoval mluvčí.

Denis Pušilin (vpravo).

Opačného názoru je vyjednávač doněckých separatistů Denis Pušilin. Agentuře DAN řekl, že obě povstalecké „republiky“ se rozhodly poslat Německu, Francii a Rusku poselství s žádostí, aby „Ukrajinu vrátily na cestu mírového urovnání“.

„Návrh na povolání mírových sil na rusko-ukrajinskou hranici je porušením minských dohod. Ukládají Ukrajině, aby veškeré problémy hranic konzultovala s povstalci a věnovala se jim až po místních volbách a reformě ústavy,“ řekl Pušilin.

Luhanští radikálové nemají proti povolání kontrolorů OSN námitek. Již dříve ale oznámili, že do mírové mise musejí být zařazeni zástupci Ruska a Běloruska.

K TÉMATU:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.