Lidovky.cz

Roztříštěná země. V Libyi se bojuje o víru, území a taky ropu

Blízký východ

  7:00
PRAHA - Libye - prostor nejvyššího nebezpečí. Země je rozštěpená, desítky ozbrojených skupin bojují proti sobě a nejde jen o náboženství a peníze. Ropná rafinerie, kterou v pátek napadli islamisté, se nachází na pomezí území, které ovládají dvě různé vlády.

Ozbrojené střety mezi libyjskou armádou a islamisty ze salafistické skupiny Ansan aš-šaría foto: Reuters

Uvnitř Libye to vře. Je ovládána různými ozbrojenými skupinami, jejichž pozice se průběžně mění. Momentálně je země rozdělena na dvě hlavní části a každá z nich má vlastní vládu. 

Jedna sídlí v Tobruku na východě země a je uznávána OSN a západními mocnostmi. Naproti ní, na západě, úřaduje v Tripolisu vláda druhá, jejíž velkou část tvoří islamisté. Uznávaná východní vláda  Abdalláha Sáního se dostala k moci loni v létě. Islamistická garnitura, jak ji lze zjednodušeně nazvat, však tvrdí, že volby nebyly legitimní. Mnoho arabských médií dává islamistům za pravdu. Od léta loňského roku v bojích druhé občanské války zemřely tisíce Libyjců a stovky tisíc občanů uprchly do bezpečnějšího vnitrozemí.

Tyto dvě proti sobě bojující vlády mají společný cíl: ovládnout těžbu a export ropy. V zemi jsou ale také různé kmenové a radikální skupiny.  Některé z nich se nedávno přihlásily k Islámskému státu. Ze strategických důvodů: dělají to, co předtím, bojují proti vládám a proti jiným milicím a k tomu získali značku Islámského státu, která jim dodává na prestiži. 

Například milice Tuaregů ale nebojuje v rovině ideologické. Tuaregové tvoří etnickou skupinu, která bojuje za svá národní práva proti Arabům. Jedná se tedy o boje za emancipaci a území.

Obsazování ropných polí

Když nějaká milice, ať už islamistická, kmenová nebo vládní, ovládá nějaké ropné pole, to znamená má z něj peníze, stává se předmětem útoku těch ostatních. Nejde o islamismus, jde o finanční zisk. Útoky na ropné areály, ropovody a další strategický majetek v Libyi probíhají už třetí rok.

U ropné firmy ve východní části Libye pracoval český občan, kterého v pátek pravděpodobně unesli islamisté. Ministr zahraničí Zaorálek toho využil k varování veřejnosti. „Domnívám se, že cestovat do těchto konfliktních oblastí, ať je to Libye, Irák, Sýrie je prostě v současnosti nebezpečné. Zrovna v Libyi asi není žádné bezpečné místo,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Kdo ovládá Libyi.

O naprosto nepřehledné a nebezpečné situaci v Libyi svědčí i to, že český ani rakouský diplomat nebyl vyslán přímo do Libye, ale do jedné ze sousedních zemí. A také komentář velvyslance Jana Vyčítala, který úřaduje z Káhiry. „Situace je tam je politicky tak roztříštěná, že budeme muset pravděpodobně jednat s konkrétními místními samosprávami, s jednotlivými představiteli měst a případně milicí, které v zemi operují,“ řekl Českému rozhlasu.

Odborníci na Blízký východ se nechtějí ke zmizení českého občana příliš vyjadřovat, varují, že jakýkoliv komentář vede k další mediální pozornosti. Ta by mohla ohrozit bezpečnost a případná vyjednávání - kdyby se ukázalo, že byla skupina z ropného pole unesena. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.