Lidovky.cz

Nigerijci volí prezidenta. Přejí si konec násilí Boko Haram

Svět

  13:00aktualizováno  13:53
ABUJA - Nigerijci budou v sobotu v odložených volbách hlasovat o složení parlamentu. Ze 14 kandidátů vyberou také novou hlavu státu. Nejvážnějším soupeřem současného prezidenta Goodlucka Jonathana je bývalý šéf vojenské junty Muhammadu Buhari. Nigerijská armáda v pátek oznámila, že zničila hlavní štáb radikální sekty Boko Haram.

Muž na tržišti v Kano, v pozadí volební plakáty. foto: Reuters

Nové vedení země se bude muset podle analytiků vypořádat nejen s islamistickými milicemi Boko Haram, které mají na svědomí tisíce životů, ale i s všudypřítomnou korupcí. Volby, kterých se může zúčastnit téměř 70 milionů oprávněných voličů, se měly původně konat již 14. února. Národní volební komise (NEC) však kvůli údajně špatné bezpečnostní situaci jejich konání o šest týdnů odložila.

V Nigérii našli masový hrob s nejméně 70 mrtvolami na území Boko Haram

Ačkoli se o nejvyšší úřad v zemi uchází 14 kandidátů, podle předvolebních průzkumů mají šanci vést Nigérii v následujících pěti letech pouze dva muži. Současný prezident Goodluck Jonathan kandiduje za Lidovou demokratickou stranu (PDP), která dosud vyhrála všechny volby od přechodu země k demokracii v roce 1999. Proti němu se v čele koalice opozičních stran pod názvem Všepokrokový kongres (APC) postavil Muhammadu Buhari. Ten stál v čele země již v letech 1983 až 1985. K moci se tehdy dostal pomocí vojenského puče. Na prezidenta pak znovu neúspěšně kandidoval ve všech třech posledních svobodných volbách.

Děti stojí pod volebními plakáty v Kano.
Muži na tržišti v předvolební Nigérii.

 Roli v podpoře prezidentských kandidátů v Nigérii tradičně hrají nejen politické názory, ale i náboženské vyznání. Zatímco Jonathana bude zřejmě volit většina křesťanského jihu, Buhari může doufat v hlasy muslimských voličů ze severu, ale podpoří ho pravděpodobně i velká část obyvatel hospodářského centra země Lagosu.

Nigerijská armáda se raduje, vyhnala Boko Haram z metropole Bama

Podle analytiků bude výsledek prezidentského klání velmi těsný. Především obyvatelé severonigerijských států Borno, Adamawa a Yobe současnému prezidentovi Jonathanovi totiž vyčítají neschopnost vypořádat se v posledních pěti letech s povstáním muslimských radikálů z Boko Haram, kteří mají na svědomí už více než 13 000 životů.

Boj proti Boko Haram

Jonathan v předvolební kampani voličům slíbil, že udělá „vše, co je v lidských silách“, aby násilnosti na severu země ukončil. Podle kritiků z řad opozice dokonce nařídil odložení voleb z února na březen, aby dosáhl výraznějšího vítězství nad islamisty a získal tím sympatie i u voličů ze severu.

Nigerijské armádě se v posledních týdnech skutečně podařilo zaznamenat významné úspěchy v boji proti Boko Haram, a to mimo jiné díky vzniku mezinárodní mise, které se kromě Nigérie účastní také Kamerun, Niger, Čad a Benin. V pátek oznámila, že zničila hlavní sídlo sekty ve městě Gwoza. Několik příslušníků skupiny Boko Haram bylo zabito. 

Hnutí Boko Haram loni vyhlásilo ve městě Gwoza vytvoření svého chalífátu na severu země. „Armáda ráno obsadila město Gwoza. Zničila hlavní štáb takzvaného chalífátu teroristů,“ uvedlo podle agentury AFP ministerstvo obrany v hlavním městě Abuja. Vojáci dál prohledávají město s cílem zbavit ho islamistických ozbrojenců, kteří by se zde ještě mohli schovávat, sdělilo podle agentury Reuters velení armády v prohlášení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.