9. února 2015 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boko Haram zaútočila na vězení v Nigeru, armáda ji zahnala na útěk

Příslušníci nigerijské armády střeží ulice hlavního města Abuja (ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci nigerijské armády střeží ulice hlavního města Abuja (ilustrační... | foto: ČTK

NIAMEY Nigerijští radikálové z radikálního hnutí Boko Haram v pondělí zaútočili na věznici ve města Diffa v sousedním Nigeru. Po několika hodinách však byli podle očitých svědků odraženi. Stalo se tak krátce před očekávaným hlasováním nigerského parlamentu o tom, zda poskytne vojáky do regionálních jednotek proti této islamistické organizaci.

Boje o civilní věznici, kde nigerské úřady zadržují některé členy Boko Haram, trvaly od půlnoci do asi 8:00. „Útok se nezdařil. Jakmile byli zahnáni, utekli do města. Vojáci je hledají se zbraní v ruce. Armáda město Diffa obklíčila,“ uvedla AFP s odvoláním na různé místní zdroje.

Útok v této metropoli stejnojmenné oblasti dále posílil strach místních obyvatel poté, co zde v neděli podle lékařských zdrojů exploze granátu odpáleného bojovníky Boko Haram zabila jednoho člověka a dalších 20 lidí zranila. Nigerijské hnutí zaútočilo poprvé na nigerské cíle v pátek, a to na město Bosso a na předměstí Diffy.

K TÉMATU:

Agrese islamistů posiluje očekávání, že nigerský parlament schválí vyslání svých jednotek do Nigerie, aby se po boku nigerijských, čadských a kamerunských ozbrojených sil zapojili do ofenzivy proti radikální sektě.

BOKO HARAM

  • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
  • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
  • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
  • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
  • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má už tisíce lidských životů, asi 250 000 civilistů bylo kvůli bojům donuceno  opustit domovy.
  • Lidovky.cz, ČTK

    Najdete na Lidovky.cz