21. ledna 2015 12:00, aktualizováno  15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boko Haram se podepsala pod útok na Bagu: Nařídil nám to Bůh

Údajný vůdce sekty Boko Haram Abú Bakr Šekau hovoří na videozáznamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajný vůdce sekty Boko Haram Abú Bakr Šekau hovoří na videozáznamu. | foto: ČTK

ABUJA Údajný velitel radikálních islamistických milic Boko Haram Abú Bakr Šekau se na nově zveřejněném videu přihlásil k odpovědnosti za útok na město Baga na severovýchodě Nigérie z počátku tohoto měsíce. Podle středeční zprávy agentury AP také uvedl, že násilí na severu této nejlidnatější africké země bude pokračovat.

Při přepadu islamistů na město Baga, v němž se nacházela i mezinárodní vojenská základna, zahynulo podle nigerijských úřadů kolem 150 lidí. Organizace Amnesty International ovšem hovoří až o 2000 mrtvých. Do zajetí se dostalo prý několik stovek žen a dětí, zničeno bylo údajně na 3700 příbytků a obchodů. Oblast i nadále zůstává v rukou Boko Haram.

K TÉMATU:

Podle muže, který mluví na pětatřicetiminutové nahrávce, zabili radikálové lidi ve městě Baga tak, „jak nám to nařídil Pán“. Vysmál se také plánům Nigérie a sousedních států na vznik společných jednotek pro boj s Boko Haram, o kterém zástupci zemí jednali v úterý v nigerské metropoli Niamey. Na videu lze vidět i zbraně, jež radikálové pravděpodobně ukořistili na základně v Doron Baga, kterou při přepadu také obsadili.

Domy lehlé popelem, vypálená vegetace. Zkázu, kterou za sebou zanechalo řádění...

Domy lehlé popelem, vypálená vegetace. Zkázu, kterou za sebou zanechalo řádění...

Baga po útoku ozbrojenců ze sekty Boko Haram (archivní snímek z 21. dubna 2013).

Baga po útoku ozbrojenců ze sekty Boko Haram (archivní snímek z 21. dubna 2013).

Žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Fatou Bensoudaová v úterý uvedla, že prošetřuje podezření ze spáchání válečných zločinů na severu Nigérie.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu osob.

Uprchlíci ve strachu před nigerijskou sektou překračují hranice do sousedních...
Uprchlíci ve strachu před nigerijskou sektou překračují hranice do sousedních...
Tábor pro běžence. Pět let trvající násilí páchané islamisty z hnutí Boko Haram...
Před terorem sekty Boko Haram prchají Nigerijci přes jezero Čad.

Německý rukojmí je na svobodě

Agentura Reuters ve středu informovala, že kamerunští vojáci osvobodili Němce, kterého radikální milice Boko Haram unesli v červenci loňského roku na severovýchodě Nigérie. Prohlášení kamerunské vlády už potvrdilo i německé ministerstvo zahraničí.

Podle kamerunského prezidenta Paula Biyaa vojáci Roberta Eberharda Nitsche osvobodili během speciální akce. Podrobnosti z průběhu osvobození ani kde se rukojmí nacházel však prezident nesdělil. Podle německého ministerstva zahraničí je vzhledem k okolnostem zdravotní stav uneseného poměrně dobrý.

Nitsche, který působil v severonigerijském městě Gombe ve státě Adamawa jako ředitel vzdělávacího centra a učitel, unesli radikálové z Boko Haram. Jejich velitel Abú Bakr Šekau později na videozáznamu hrozil, že ho „rozsekají, zaříznou nebo zastřelí“.

ČTĚTE TAKÉ:

Kamerun v poslední době zaznamenal několik úspěchů při pokusech o osvobození lidí unesených nigerijskými islamisty. V pondělí se například vojákům podařilo ze zajetí dostat 24 z 80 rukojmích unesených o víkendu. V říjnu se díky kamerunskému zásahu na svobodu dostalo deset Číňanů.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?