Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Centrum Mogadišu bylo pod útokem islamistů. Zemřel i somálský velvyslanec

Svět

  15:29
MOGADIŠU (SOMÁLSKÁ REPUBLIKA) - Asi deset lidí v pátek zahynulo při útoku ozbrojenců z radikálního islámského hnutí Šabáb na hotel v centru Mogadiša, který je oblíben mezi vládními činiteli a poslanci. Policie po několika hodinách část komplexu ovládla a přitom zabila většinu útočníků, několik se jich ale ještě zřejmě skrývá v pokojích.

Policie před hotelem v Mogadišu, který je pod útokem milice Šabáb foto: Reuters

K útoku se již dříve přihlásil Šabáb.

„Je nejméně deset mrtvých včetně somálského velvyslance ve Švýcarsku, který byl v hotelu,“ citovala agentura AFP svůj zdroj.

Páteční útok na hotel Maka Al Mukaram podle svědků začal odpálením sebevražedného atentátníka u vstupu do hotelu. Do budovy poté pronikli ozbrojenci. Úvodní exploze podle voanews.com zabila tři vojáky a dva civilisty. Další lidé pak zahynuli uvnitř hotelu.

Na Twitteru se objevily zprávy, že islamisté některým rukojmím uřezali hlavy, úřady ale tuto informaci dosud nepotvrdily.

Milice Šabáb

  • Hlásí se k Al-Káidě, do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout. 
  • Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, ale díky tlaku afrických armád už nejsou schopné dobývat území zpět.

Policie podle Reuters uvedla, že do hotelového komplexu pronikla zásahová jednotka, která osvobodila rukojmí a zabila šest útočníků. Tři další ozbrojenci se zřejmě stále v budově skrývají a z místa se nadále ozývá střelba.

Na hotel se radikálové zaměřili v minulosti opakovaně. Asi před dvěma týdny u komplexu explodovalo auto naložené trhavinami, tehdy zahynuli dva lidé.

„Za útokem na hotel Maka Al Mukaram jsme my,“ sdělil Šabáb prostřednictvím svého mluvčího agentuře Reuters.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...