Lidovky.cz

Města po řádění Boko Haram: hromady těl a doutnající spáleniště

Svět

  19:04
Hromady rozkládajících se mrtvol, zbořené domy a skácené vysílače, tak vypadají města poté, co se jimi proženou islamisté z Boko Haram. Nigerijské armádě se nedávno podařilo obsadit baštu jejich „chalífátu“, město Gwoza. Z kdysi třísettisícového města však zbyly jen doutnající trosky.

Voják nigerijské armády. foto: Youtube.com/Amnesty International

V rozlehlém městě Gwoza, které ještě donedávna bývalo hlavní baštou nigerijských extremistů z Boko Haram, nezůstala jediná budova netknutá. Snad každou zasáhlo buď bombardování nebo ji islamisté vyrabovali.

Školy a opuštěné domovy jsou plné zbraní a výbušnin, příkopy přetékají mrtvými těly v pokročilém stádiu rozkladu. Poté, co spojenecké síly Nigérie, Čadu, Nigeru a Kamerunu v březnu město dobyly a poprvé od minulého léta do něj vstoupily, spatřily obraz naprosté zkázy.

Nigerijská vláda si až nyní uvědomuje rozsah destrukce, kterou s sebou islamisté přinesli. Města srovnaná se zemí, vypálené vesnice a taktika spálené země přináší nelehký úkol: znovu vybudovat, co bylo zničeno. To vše v době, kdy bitva proti Boko Haram není zdaleka dobojována a více než milion Nigerijců přežívá v uprchlických táborech.

Cedule oznamuje, že toto území patří Boko Haram

Město hrůzy

Město střeží vojáci v improvizovaných kontrolních stanovištích. Některá si postavili sami, jiná převzali od Boko Haram. Jde víceméně o bariéry z pneumatik, žebříků, jízdních kol nebo křesel. Útrobami města však destrukce nekončí, stačí vyjet za jeho hranice a do nosu se dostává štiplavý zápach.

Nigerijská armáda táhne proti Boko Haram, hlásí zabití stovek radikálů

„Je to pořádně cítit,“ komentuje hromady mrtvol desátník Samuel Ambua, sedící za volantem náklaďáku, zatímco si rukou zakrývá nos. Jen o pár vteřin později u jedné takové hromady zastavuje. Většina obětí byla střelena zezadu do hlavy, z některých už zbyly jen kostry potažené oblečením. Z jedné volně pohozené tenisky trčí kost. „Nemá je kdo pohřbívat,“ tvrdí Ambua. Proč je islamisté popravili, zřejmě nikdy nikdo nezjistí.

Bezruký automechanik

Poté, co islamisté město na konci srpna obsadili, nastolili hrůzovládu. Kdo nestihl uprchnout, byl buď zabit nebo zotročen, ženy znásilněny. Jeden z přeživších, mladý muž Hassan Usman, vypověděl, že musel pro Boko Haram pracovat jako automechanik. Extremisté mu však usekli ruku. „Jak se to stalo?“ zeptal se ho jeden z vojáků, který doprovázel novináře deníku Washington Post na cestě městem.

„Obvinili mě z krádeže benzínu a takhle mě potrestali,“ řekl Usman.

Boko Haram udělá z domácích zvířat atentátníky, varovaly tajné služby

Město Gwoza vypadá, jako by ho stihla smršť přírodních pohrom. Boko Haram je známá svým bezohledným a ničivým přístupem ke všemu, co jí přijde do cesty. Obsazená města vyplení a zcela zničí, v Gwoze například islamisté zbořili i velký rádiový vysílač. Přesto se do města vracejí původní obyvatelé, jen během prvních dvou týdnů se jich vrátily stovky. Většinou přespávají na matracích v provizorních příbytcích nebo ruinách svých bývalých domů.

Šest set krvelačných vrahů

Čtyřicátnice Fanmata Samori Bombe z města uprchla poté, co islamisté zavraždili jejího jediného syna. Vzpomíná, že město tehdy ovládalo asi 600 bojovníků. „Muže povraždili a ženy znásilnili,“ tvrdí. „Cokoli, co se dalo ukrást, ukradli.“

Nigerijská armáda město v posledních týdnech a měsících soustavně bombardovala. Podle armádních představitelů se snažili vyhýbat civilním ztrátám, jak to jen bylo možné. „Když jsme viděli ženy nebo děti, tak jsme bomby neshodili,“ řekl důstojník Dayo Amao, velitel vzdušných sil na severovýchodě země.

Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram.

Vláda vás (ne)ochrání

Armáda také doufala, že ve městě najde 200 školaček unesených v létě minulého roku. Extremisté je však s největší pravděpodobností při útěku vzali s sebou. Velení dlouhodobě čelilo kritice za obecně laxní postup vůči islamistům, kterým se bez velkých snah podařilo zabrat rozsáhlá území Nigérie, v Gwoze však obyvatelé vojáky vítali s nadšením jako své osvoboditele. „Čím jste si prošli je hrozné, ale už je konec. Vláda vás ochrání,“ prohlásil před nadšeným davem generál Chris Olukolade.

Ne všichni ale jeho slovům věří. „Nigerijská vláda nás nemůže před Boko Haram ochránit. Kdyby mohla, nikdy by to nenechala zajít tak daleko,“ tvrdí jedna z uprchlic Mary Birrus. Vzpomíná na chvíle, kdy město padlo do spárů islamistů. Ti do něj vjeli v koloně dodávek Toyota, jeden z bojovníků vyrazil dveře jejího domu a střelil jejího manžela do hlavy. Mary Birrus se podařilo uprchnout s pomocí také prchajícího řidiče náklaďáku.

Boko Haram znovu zaútočili. Unesli stovky žen a dětí, 50 dalších zabili

„Ženy, kterým se nepodařilo uprchnout, zajali. Ty, které se o útěk pokusily, zblízka zastřelili,“ popisuje Musa Dauda, další uprchlík. Jiní svědci vypověděli, že vůdce islamistů Abubakar Shekau se na bojích o město podílel téměř do poslední chvíle, ale nakonec uprchl.

Stohlavá saň

A nikdo netuší, kam. Spojeneckým silám se povedlo zabrat nebo zničit velkou část vojenských továren a skladů střeliva, islamisté však stále mohou pokračovat v guerillové válce. V mnoha oblastech na severu Nigérie panuje absolutní chudoba a Boko Haram může za peníze z únosů a rabování najímat stále nové a nové rekruty.

Když se vojáci tento týden vraceli helikoptérou z Gwozy do hlavního města Maiduguri, všimli si muže v civilním oblečení se samopalem v ruce, jak sedí na korbě ozbrojeného vozu. Vrtulník právě přelétal nad oblastí, která měla být v rukou armády, ale vojákům bylo jasné, kdo je muž zač. „Byl určitě z Boko Haram,“ podotknul jeden z nich.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.