Lidovky.cz

Poražený euroskeptik Farage. Úspěch naopak slaví Skotská národní strana

Svět

  12:04aktualizováno  12:32
LONDÝN - Šéf protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage se ve čtvrtečních britských volbách nedostal do parlamentu. Naopak historický úspěch ve volbách slaví Skotská národní strana, která získala 56 z 59 skotských křesel.

Farage se nedostal do parlamentu. foto: Reuters

Farage se v okrsku South Thanet na jihovýchodě Anglie umístil na druhém místě za kandidátem konzervativců Craigem Mackinlaym. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnila volební komise. Farage před volbami řekl, že v případě nezvolení odstoupí z čela UKIP, což krátce po poledni udělal.

UKIP usiluje o odchod Británie z Evropské unie a o radikální omezení imigrace. Podle dosavadních výsledků pro UKIP hlasovalo asi 3,8 milionu voličů, ale vzhledem k jednokolovému většinovému systému v Británii má jen jednoho poslance.

Vedení strany zdůraznilo, že podle celkových preferencí je třetí největší stranou v zemi a v nejméně 90 okrscích skončila na druhém místě. Farage se vyslovil pro změnu volebního systému.

Historický úspěch

Naopak Skotská národní strana (SNP) usilující o nezávislost Skotska dosáhla ve čtvrtečních parlamentních volbách v Británii historického úspěchu, když získala 56 z 59 křesel, které má Skotsko v Dolní sněmovně. Dosud měla jen šest poslanců, nyní bude v parlamentu třetí nejsilnější stranou po vítězných konzervativcích a po labouristech, kteří byli dosud ve Skotsku dominantní politickou silou.

Tentokrát o křeslo přišel šéf skotských labouristů Jim Murphy, stejně jako vedoucí předvolební kampaně labouristů a stínový ministr zahraničí Douglas Alexander, který dokonce prohrál přesvědčivým rozdílem s dvacetiletou kandidátkou SNP, studentkou Mhairi Blackovou. Studentka bude nejmladší poslankyní v parlamentu vůbec.

„SNP bude nadále nemožné ignorovat a těžké zastavit,“ řekl její bývalý předseda Alex Salmond, který ve volbách kandidoval - na rozdíl od nynější šéfky SNP Nicoly Sturgeonové. Ta byla sice tváří kampaně, ale zůstává skotskou první ministryní.

Oslabení labouristé

Nejvíc na vzestup SNP doplatili labouristé, kteří měli ve Skotsku dosud 41 poslanců a nyní mají jediného. Podle některých názorů doplatili na to, že se před loňským referendem spojili s konzervativci a vedli kampaň proti samostatnosti Skotska.

Nacionalismus však nebyl jediným faktorem. Zatímco konzervativci prakticky ve Skotsku politicky neexistují od 80. let, kdy tam tehdejší premiérka Margaret Thatcherová uzavřela těžký průmysl, labouristé si udržovali přízeň levicových voličů ve Skotsku. Nicméně mnozí z těchto voličů jsou zklamáni politikou labouristů, které označují jen za variantu konzervativců, a přiklonili se k levicovější SNP usilující o zmírnění rozpočtových škrtů prosazovaných v posledních pěti letech.

„Toryové nemohou přehlížet, co se dnes ve Skotsku stalo. Skotsko jasně volilo pro ukončení úspor a pro více investic do veřejných služeb a silnější ekonomiku. S tímto poselstvím nyní půjdeme do Westminsteru,“ řekla Sturgeonová. Předpokládá se však, že triumfální vítězství SNP povede k dalšímu tlaku na nezávislost Skotska, zejména bude-li zpochybněno členství Británie v EU. Konzervativní premiér David Cameron sliboval v kampani referendum o setrvání země v unii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.