Lidovky.cz

Irsko rozhodne o sňatku homosexuálů. Nelegální kampaně ostří spory

Svět

  17:00
DUBLIN/PRAHA - Manželství homosexuálů? V Irsku za pár dní už možná realita. V historickém referendu o něm budou lidé hlasovat v pátek. V zemi probíhá vyostřená pro- a protikampaň. Nově proti sobě oba tábory poštvala rozepře o financování. Navzájem se totiž obviňují, že jejich kampaně podporují lidé ze zahraničí, což je zakázané.

Irsko v pátek rozhodne, zda bude součástí ústavy jejich země povolené manželství homosexuálů. foto: YouTubeReprofoto

V katolických kostelech napříč Irskem čtou někteří faráři v rámci kázání prohlášení čtveřice biskupů, kteří se z posledních sil snaží odvrátit pro ně nepředstavitelnou ránu - legalizaci manželství homosexuálů. O napjaté situaci píše deník The Guardian.

Homosexuálům je nejlépe žije v Británii. V Česku se mají podprůměrně

Ve státě, kde homosexualita stála mimo zákon ještě v roce 1993, rozeslali tuto sobotu katoličtí biskupové Kieran O’Reilly, Kevin Doran, Martin Drennan a John Fleming farářům dopisy, v nichž naléhali na věřící, aby 22. května volili proti. 

Ve finále kampaní dostali ovšem znatelnou podporu také příznivci sňatku homosexuálů. To když nejslavnější country hvězda v zemi, Daniel O’Donnell, který má obrovskou fanouškovskou základnu ve venkovském konzervativním Irsku, vystoupil v jejich prospěch.

Irské referendum o manželství homosexuálů

Irské referendum je jediným referendem na světě, kde mohou voliči rozhodnout o legalizaci sňatku homosexuálů. Dosud jsou uzákoněná pouze registrovaná partnerství

Manželství by homosexuálním párům poskytlo plné právo na dědictví, stejně tak jako na adopci dětí. Pravé druhý bod je nejžhavější otázkou probíhajících kampaní. 

Referendum se uskuteční v pátek 22. května 2015.

Před pár dny obvinili stoupenci zastánců sňatků protivníky z toho, že je financování jejich kampaně netransparentní a že dovolili, aby je podporovaly pravicové křesťanské skupiny v USA. 

Odpůrci sňatku homosexuálů mají také prý obří výhodu z hlediska zdrojů pro nákup billboardových a plakátových ploch a že investovali desítky tisíc euro jen za posledních několik týdnů. Nyní si měli rezervovat celostránkové reklamy, které se objeví na konci týdne v desítkách regionálních irských novin a budou vyzývat voliče, aby odmítli do ústavy začlenit právo homosexuálů na sňatek.

Jedním z největších podporovatelů odpůrců zákona je v USA bohatě financovaná Národní organizace pro manželství (NOM). V dopise stoupencům po celém světě naléhá na evangelické křesťany, aby navštívili webové stránky keepmarriage.org, které agitují za záporné hlasy. 

„Předpojaté průzkumy veřejného mínění se staly materiálem k ovlivňování a deprimování podporovatelů manželství. To se děje v Irsku,“ píše se mimo jiné v dopise.

Národní organizace pro manželství v USA agituje za to, aby Irové v referendu hlasovali proti sňatku homosexuálů.

Mluvčí NOM v USA tento týden odmítl, že by během kampaně soustředil peněžní prostředky na jednu ze tří hlavních skupin protikampaně. NOM  si je vědoma toho, že zahraniční dary na podporu skupin během referenda jsou v Irsku zakázané, řekl.

Některé z protikampaní kontrují tvrzením, že  podporovatelé zákona těží z milionů dolarů, které jim daroval irsko-americký multimilionář Chuck Feeney a jeho Atlantická filantropická agentura. 

John Waters, oceněný irský novinář a spisovatel, vede skupinu First Families First, která se staví proti sňatku homosexuálů, a říká, že je nehorázné, že Feeneyho agentuře bylo „povoleno zaplavit irský demokratický proces“. 

Na internetu jsou k vidění spoty podporující oba tábory. Veřejný průzkum agentury Ipsos MRBI pro irský deník Irish Times z tohoto víkendu zjistil, že 58 % dotazovaných by dalo hlas pro, zatímco 25 % by řeklo ne. Mezi 1 200 dotazovaných bylo ještě 17 % nerozhodnutých. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.