16. května 2015 6:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Homosexuálům je nejlépe žije v Británii. V Česku se mají podprůměrně

Gayové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gayové | foto: Reuters

LONDÝN Práva homosexuálů a dalších komunit s menšinovou sexuální orientací nejvíce ctí v Británii, na opačné straně spektra pak stojí Ázerbájdžán, Rusko a Arménie. Vyplývá to z žebříčku, který u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii zveřejnila asociace homosexuálů ILGA.

Česko je co do hodnocení přístupu státu k lesbičkám, gayům, bisexuálům, transgenderovým osobám a intersexuálům (tzv. LGBTI komunitě) v horším průměru.

Zpráva ILGA se zaměřuje na dvě desítky různých oblastí. Zkoumá třeba to, zda daná země právně uznává páry stejného pohlaví, jestli mají rodičovská práva. Zaměřuje se i na různé formy diskriminace, například v přístupu ke službám, zdravotnické péči nebo zaměstnání.

Ze 49 hodnocených zemí je na tom nejlépe Británie, kde se podle zprávy ctí práva LGBTI z 86 procent. Mezi premianty patří i Belgie, Malta, Švédsko a Chorvatsko. Naopak jen z pěti procent se na jejich práva hledí v Ázerbájdžánu, z osmi procent v Rusku a z devíti procent v Arménii. Česko figuruje s hodnotou 35 procent na 23. místě, a od loňska si tak o tři místa pohoršilo. O tři příčky kleslo také Slovensko, které je teď na 27. místě.

„Homofobní a transfobní násilí, urážky a diskriminace jsou stále na denním pořádku,“ uvedla Joyce Hamiltonová z vedení ILGA.

Mezinárodní den proti homorfobii

Lidovky.cz, ČTK