Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královna Alžběta II.: Britové budou moci rozhodnout o členství v EU

Evropa

  13:22
LONDÝN - Britská vláda představí zákon, který umožní do konce roku 2017 uskutečnit referendum o členství Británie v Evropské unii. Uvedla to ve středu britská královna Alžběta II., která v parlamentu přednesla program vlády vzešlé z voleb na začátku května.

Královna Alžběta II. a princ Filip při cestě do Sněmovny lordů. foto: Reuters

„Má vláda znovu vyjedná vztah Spojeného království s Evropskou unií a bude usilovat o reformu Evropské unie ve prospěch všech členských států,“ četla královna z programového prohlášení kabinetu Davida Camerona. Mluvila mimo jiné o větší nezávislosti pro Skotsko a zpřísnění imigrační politiky.

Vypsání referenda nicméně Cameron slíbil během volební kampaně. Podle BBC bude otázka v plebiscitu znít ve smyslu „má Spojené království zůstat členem EU?“. Sám premiér je pro to, aby Británie zůstala členem unie, ale reformované.

Kontroverzní plán konzervativců nahradit stávající zákon o lidských právech britskou listinou práv se dočkal pouze zmínky o „návrhu“, nikoli o přípravě zákona. Vláda původně takto chtěla „přerušit přímé spojení“ mezi britskými soudy a Evropským soudem pro lidská práva, který sídlí ve francouzském Štrasburku a je institucí Rady Evropy. Konečné slovo by tak měli soudci britského nejvyššího soudu. Návrh ale narazil na odpor i některých konzervativců a osobností veřejného života.

V projevu čteném panovnicí též Cameron slíbil, že v příštích pěti letech nevzrostou daně z příjmu ani daň z přidané hodnoty. Rodičům slíbil do roku 2017 celkem 30 hodin týdně bezplatné péče o děti ve věku tří a čtyř let a dále rozšíření počtu vlastníků nemovitostí, podporu drobným podnikatelům a zaměstnancům. Většina z toho, co královna řekla, zaznělo už coby volební sliby během kampaně.

Británie se brání přílivu nelegálních migrantů: zabaví jim platy

Královna projev nijak neupravuje a čte monotónním hlasem, aby zdůraznila svou neutralitu. Tradice sahá až k roku 1536. Středeční projev byl podle agentury AFP dvaašedesátý od nástupu Alžběty II. na trůn roku 1953. Vynechala jen dvakrát, a to v roce 1959 a 1963, když byla těhotná. Protokol se sice s lety zjednodušil, ale stále je velmi slavnostního a oficiálního rázu.

Panovnice před svým projevem překonala krátkou vzdálenost mezi Buckinghamským palácem a Westminsterem v pozlaceném kočáře. Poté usedla v nevolené Sněmovně lordů, kam podle tradice teprve poté dorazili vyslechnout její projev poslanci nově zvolené Dolní sněmovny.

Poslance odešel svolat vysoce postavený úředník s černou hůlkou. Dveře sněmovny mu ovšem nejprve byly důrazně zavřeny před nosem na znamení nezávislosti na koruně. Úředník pak třikrát zaklepal hůlkou na dveře, než mu byly konečně otevřeny, aby přednesl pozvání k projevu a vedl průvod poslanců k lordům. V jeho čele šel premiér David Cameron.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat