Lidovky.cz

Britové opouštějící Tunisko se bouří. Cítíme se tu bezpečněji než v Londýně, tvrdí

Svět

  9:09
TUNIS/LONDÝN - Jak již dříve avizovala, Velká Británie začala během víkendu stahovat své občany z Tuniska. Mnozí z nich však nejsou tímto krokem příliš nadšeni. V Londýně jsme více v nebezpečí než tady, argumentují. Někteří turisté pak naopak vidí riziko útoku spíše v masivním přesunu britských občanů. Velká Británie si však za svým krokem stojí.

Turisté opouštějí hotel Imperial Marhaba, kde mladý Tunisan postřílel 37 lidí. foto: APČTK

„Všichni jsme zklamaní,“ povzdechne si Michelle Ayres. Do Sousse dorazila minulou sobotu a stejně jako dalším britským turistům, kteří do Tuniska dorazili v posledních dnech, se jí domů nechce hned vracet.

Riziko si ovšem uvědomuje. Tak jako někteří, kteří jsou na britskou vládu naštvaní, že zbytečně riskovala jejich životy, když je nechala vůbec odjet. Proč nás neinformovali, než jsme se vydali na cesty? ptají se.

Britové už posílají turisty domů. České úřady k návratu z Tuniska ale nevyzývají

Ani další turisté moc pochopení pro krok britské vlády nemají, i když z úplně jiného důvodu. Shodují se, že úřady tímto krokem nahrávají teroristům. A že Londýn je podstatně nebezpečnější destinace než Tunisko. „Londýn je v takové situaci víceméně pořád. Úroveň hrozby se neustále mění z vážné na akutní,“ uvádí Mark Henzley, Brit žijící trvale v Sousse, pro BBC. Ani on se necítí v severoafrické zemi v nebezpečí.

Přivítání od tuniských ministrů

Zkušenosti přidávají i další Britové. Například Londýňana Mylese Robertse přivítali na letišti v Monastiru tuniští ministři. Všude ve městě i na plážích se pak setkával s ozbrojenými hlídkami. „Každá silnice a roh ulice je hlídán policejními jednotkami. Minimálně polovina z nich má kulomety,“ svěřuje se a dodává, že kromě ozbrojených strážců bylo u vchodu do hotelu i skenovací zařízení. 

Jak sám říká, v Tunisku se cítil bezpečněji, než se kdy cítil v Londýně. Přesto musel město 20 kilometrů jižně od Sousse opustit a v sobotu společně s dalšími turisty nasednout do letadla mířícímu zpátky do Spojeného království, což bylo také terčem jeho kritiky. „Znepokojují mě bezpečnostní rizika spojená s přepravou takového množství rekreantů v tak krátkém časovém úseku,“ vysvětluje. Dle něj právě to může paradoxně vystavit britské občany nebezpečí útoku víc než setrvání v Tunisku. 

Velká Británie se rozhodla evakuovat své občany z obavy před možným dalším teroristickým útokem. Jak uvedl britský ministr zahraničí, úřady nemají informace o žádné konkrétní hrozbě, přesto riziko útoku vyhodnotily jako příliš vysoké. Cestovní kanceláře, jako například Thomas Cook, proto dočasně zrušily i všechny plánované cesty do severoafrické země.

Tunisko přitom v reakci na nebezpečí již dříve posílilo bezpečnostní opatření v zemi. Dle tuniského premiéra udělala vláda pro zajištění bezpečí všech cizinců maximum. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.