Lidovky.cz

V Německu sílí protiuprchlická nálada. Přes 900 útoků cílilo loni na ubytovny

Svět

  17:59
BERLÍN - Více než 900 trestných činů namířených proti ubytovnám pro žadatele o azyl zaznamenala v loňském roce německá policie. S odvoláním na předběžná data Spolkového kriminálního úřadu (BKA) o tom ve čtvrtek informovala televizní stanice ARD. Valnou většinu činů mají podle vyšetřovatelů na svědomí pachatelé s krajně pravicovou motivací.

Improvizovaná ubytovna pro běžence ve sportovní hale v německém Hanau. foto: Reuters

Celkem policisté loni v Německu zaznamenali 924 trestných činů proti ubytovnách pro žadatele o azyl, které sahají od sprejování nenávistných nápisů na budovy po žhářské útoky. V roce 2014 přitom podobných trestných činů policie evidovala pouze 199.

Výrazně narostl také počet násilných trestných činů namířených proti ubytovnám a jejich obyvatelům, jichž policie zaznamenala 163. V porovnání s předchozím rokem jich tak loni bylo téměř šestkrát více.

Německo vrací uprchlíky zpět, říká Rakousko. Iráčané chtějí pasy na cestu domů

Kolik lidí při útocích utrpělo zranění, BKA prozatím nesdělil, o život ale nikdo nepřišel. Nedávnou střelbu na ubytovnu v hesenském městě Dreieich, při níž utrpěl jeden žadatel o azyl lehká zranění, ale například kriminalisté vyšetřují jako pokus o vraždu.

Počet žhářských útoků se loni vyšplhal na 76, uvedla dnes mluvčí BKA. V dalších jedenácti případech došlo k pokusu o založení požáru. V roce 2014 přitom došlo pouze k šesti žhářským útokům na uprchlické ubytovny.

Za 825 z celkových 924 trestných činů proti ubytovnám a jejich obyvatelům vidí policie krajně pravicové názory pachatelů. Objasnit se dosud podařilo méně než 30 procent všech činů.

Odplata za obtěžování žen? Vyčistíme město, dohodli se motorkáři a chuligáni v Kolíně

„Míra objasněnosti je tak nízká, protože k činům často dochází v noci, mnoho těchto objektů leží na samotách a je za tím také rychlost páchání činů,“ uvedl Klaus Bouillon, ministr vnitra spolkové země Sársko, která v současnosti předsedá konferenci ministrů vnitra jednotlivých německých spolkových zemí. Podle Bouillona velmi často chybí také jakákoli indicie, která by mohla k dopadení pachatele vést.

Kritici ale vidí problém v nízké objasněnosti trestných činů páchaných proti ubytovnám a žadatelům o azyl jinde. „(Policie) neinvestuje dostatek personálu a práce, aby pachatele dopadla,“ uvedl jednatel organizace bojující za práva uprchlíků Pro Asyl Günter Burkhardt.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.