Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Německo vrací uprchlíky zpět, říká Rakousko. Iráčané chtějí pasy na cestu domů

Evropa

  12:24
BERLÍN/VÍDEŇ - Stovky migrantů denně vrací policie z německé spolkové země Bavorsko přes hranici do Rakouska. Nově zavedené opatření se týká těch běženců, kteří nechtějí požádat o azyl v Německu, ale v jiné evropské zemi, informovala agentura DPA.

Uprchlíci jsou ve velkých počtech vráceni do Rakouska foto: ČTK

Od počátku letošního roku takto německá policie poslala zpět do sousední země, přes níž migranti putují na západ a sever Evropy po takzvané balkánské stezce, tisíce migrantů. Mluvčí policie spolkové země Horní Rakousy, která s Bavorskem sousedí, Simone Mayrová-Kirchbergerová uvedla, že denně policisté z Německa zpět do Rakouska pošlou „asi 200 uprchlíků“. Den ode dne přitom podle ní Němci posílají takto více a více lidí.

Mluvčí mnichovského oddělení spolkové policie uvedl, že se úřady rozhodly důsledně naplňovat takzvaná dublinská pravidla, podle nichž má žádost o azyl posoudit ten stát EU, který je zodpovědný za kontrolu vstupu konkrétního cizince na unijní území. Je to tedy první členský stát, jehož hranice žadatel překročil. Přísně vzato by spolková policie mohla na základě dublinských pravidel poslat zpět do Rakouska všechny příchozí, upozornila DPA.

Nově prosazované opatření se podle DPA dotklo především lidí, kteří chtěli Německem pouze projít a žádost o azyl podat ve Švédsku. Podle agentury APA krok nejspíš souvisí se zavedením kontrol dokumentů mezi Švédskem a Dánskem a následně na dánsko-německé hranici. Opatření se dotklo především Afghánců, Íránců, Iráčanů a Maročanů, Syřany většinou Němci zpět neposílají.

Podmínky překročení hranic se zpřísní

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck uvedl, že ani vstup do Rakouska a tranzit nemohou brát migranti jako něco automatického. Také Vídeň začala v poslední době mnohem častěji posílat migranty zpět do Slovinska. Jen ze spolkové země Korutany policisté za jižní hranici letos poslali už přes 1600 lidí. Důvodem byly většinou chybějící dokumenty či poskytnutí nevěrohodných údajů, jimiž si migranti chtěli zajistit lepší postavení v azylovém řízení.

Kancléř Werner Faymann nastínil, že podmínky překročení rakouských hranic by se mohly v blízké době ještě zpřísnit. Chce se prý mimo jiné pokusit rozlišovat válečné uprchlíky a ekonomické migranty už na hranici. „Už zakrátko budeme na naší hranici aktivnější než doposud,“ uvedl kancléř.

Podle údajů z poloviny prosince v Rakousku od začátku loňského roku do konce listopadu o azyl požádalo 85 tisíc lidí. Do konce roku mohlo podle odhadů přibýt ještě dalších 10 tisíc žádostí. Do Německa podle oficiálních údajů v roce 2015 přišlo téměř 1,1 milionu migrantů.

Iráčané chtějí pasy na cestu zpět do vlasti

Sobotka: Uprchlíci páchající trestné činy mají být automaticky vyhoštěni z EU

Irácké velvyslanectví v Berlíně dosud vydalo 1400 pasů iráckým žadatelům o azyl, kteří si již nepřejí v Německu zůstat a chtějí se vrátit zpět do vlasti. Oznámilo to německé ministerstvo zahraničí s tím, že v poslední době se počet žádostí o vydání pasů zvyšuje. Do konce října přitom velvyslanectví připravilo svým občanům jen 150 cestovních dokladů, napsala agentura Reuters.

Německé ministerstvo zahraničí oficiálně neuvedlo žádný důvod, proč se Iráčané stále častěji chtějí vrátit zpět do Iráku. Nejmenovaný představitel úřadu ale sdělil, že to zřejmě souvisí s aktuálním vývojem boje proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Islámští radikálové stále v Iráku ovládají rozsáhlé oblasti, ale armádě a milicím se je daří postupně z dobytých měst vytlačovat.

Autor:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč