11. ledna 2016 7:54, aktualizováno  13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odplata za obtěžování žen? Vyčistíme město, dohodli se motorkáři a chuligáni v Kolíně

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

KOLÍN NAD RÝNEM  Skupinky útočníků v neděli večer napadly v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem několik cizinců, zraněni byli nejméně jeden Syřan a dva Pákistánci. V pondělí to podle serveru Focus oznámila tamní policie. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda násilnosti souvisejí s případy sexuálního obtěžování žen během silvestrovské noci.

Za silvestrovským obtěžováním byli podle svědků muži arabského a severoafrického vzhledu.

Kolínský deník Express uvedl, že za nedělními útoky stojí motorkáři, fotbaloví výtržníci a vyhazovači, kteří se přes neveřejné skupiny na facebooku dohodli na „vyčištění“ centra města.

První nedělní útoky se odehrály krátce po 18:30 SEČ, kdy skupina asi 20 lidí poblíž hlavního železničního nádraží napadla šest Pákistánců. Brzy poté policisté zasahovali na dalších dvou nedalekých místech, na jednom z nich pětice útočníků napadla Syřana. Ten utrpěl lehké zranění, v nemocnici ale museli být ošetřeni dva zranění Pákistánci.

V Kolíně nad Rýnem nyní panuje po silvestrovských incidentech značné napětí. Policie dosud registruje přes 500 trestních oznámení, zhruba ve dvou pětinách případů jde o sexuální napadení. Podobné útoky z poslední noci roku hlásí i Hamburk či Stuttgart.

V neděli došlo k demonstraci PEGIDY, německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu.

Na protestní demonstraci organizované hnutím PEGIDA se objevovaly transparenty...
Demonstrace proti imigrantům v Kolíně nad Rýnem. Silvestrovské útoky nahrávají...

Falešné pasy

Tisková agentura APA v pondělí oznámila, že makedonští policisté na hranici s Řeckem denně zachytí více než 150 falešných syrských pasů. Makedonie vpouští od poloviny listopadu na své území výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatním, které Skopje označuje za „ekonomické migranty“, není vstup na makedonské území povolen.

PŘESTUPNÍ STANICE

  • Makedonie je pro uprchlíky převážně z Asie tranzitní zemí, přes kterou po takzvané balkánské trase míří z Turecka přes Řecko dále k severu do nitra starého kontinentu. Hlavním cílem běženců bývá Německo, kam se loni dostal přes milion lidí.
  • Během prvních pěti dnů tohoto roku přišlo do Makedonie 11 766 uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Za celý loňský rok touto balkánskou zemí prošlo kolem 700 000 migrantů, uvedl internetový portál time.mk.

Podle statistiky makedonské pohraniční policie v poslední době na hranicích výrazně vzrostl počet příchozích žadatelů o azyl z ostatních zemí. Na každého Syřana, Iráčana či Afghánce připadá 1,5 migranta z jiné země. Počet zadržených falešných pasů dosahuje v průměru 150 až 200 denně.

Do Makedonie zamíří v brzké době 25 českých policistů, kteří by tam měli pomáhat udržovat pořádek do konce února. Se zvládáním uprchlické krize pomáhá Makedonii například i Maďarsko a Slovinsko, očekáváni jsou také policisté ze Slovenska a ještě se bude jednat o možné pomoci s Rakouskem a Polskem, informovala makedonská média.

ČTK