Lidovky.cz

Střelcův známý z gay klubu: Nestřílel kvůli Islámskému státu, ale kvůli své sexualitě

USA

  8:52aktualizováno  14:42
WASHINGTON - Policisté vyšetřující nedělní masakr v orlandském gay klubu, při kterém Omar Mateen zabil 49 lidí, dosud nezveřejnili motiv činu. Omarův otec Seddique vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám. Jeden z Omarových známých řekl, že to může být problém se sexuální orientací, útočníka znal totiž jako častého návštěvníka tohoto podniku.

Nedatovaný snímek Omara Mateena, který pochází ze sociálních sítí, zveřejnila v pondělí agentura Reuters (spolu s upozorněním, že se jí ho zatím nepodařilo nezávisle potvrdit). foto: Reuters

Skutečnost, že Omar navštěvoval klub často, potvrdilo několik svědků. Podle médií přitom bydlel od podniku asi dvě hodiny jízdy autem. Jeden ze svědků řekl, že s Omarem byl v kontaktu přes mobilní aplikaci pro homosexuály, další pak uvedl, že Mateen se v klubu někdy opil a byl agresivní, jindy seděl sám v ústraní.

Střelba v Orlandu:

Jim Van Horn, který střelce z klubu znal, se domnívá, že Omar se neúspěšně snažil vyrovnat s vlastní homosexualitou, což vyústilo v krveprolití. Podle Van Horna tedy nevraždil pod vlivem radikálního islámu. To v rozhovorech s médii opakovaně vylučuje také útočníkův otec Seddique Mateen. Ten také řekl, že syn ho den před útokem navštívil, ale že si na jeho chování ničeho nevšiml.

Seddique po masakru zveřejnil na facebooku video, ve kterém vyjadřuje nad činem lítost a zároveň se podivuje nad tím, že se Omar rozhodl zakročit proti homosexuálům, neboť jejich potrestání je na Bohu a nikoli na jeho služebnících. Toto není jediný sporný komentář, který Omarův otec na internetu učinil. V minulosti vyvěsil na YouTube či facebooku řadu videí, ve kterém se obracel na prezidenta Baracka Obamu nebo chválil afghánské radikální hnutí Taliban.

Někteří Seddika označují za podivína, neboť na videích vystupoval jako významný afghánský činitel či jakýsi exilový prezident, kandidaturu na afghánskou hlavu státu dokonce loni ohlásil, ačkoli se prezident v jeho vlasti volil v roce 2014.

Nedatovaný snímek Omara Mateena, který pochází ze sociálních sítí, zveřejnila v...
Saddique Mir Mateen, otec Omara Matena, střelce z klubu Pulse.

Dramatický zásah

Americká média se také podrobně věnují nedělnímu policejnímu zásahu, který trval tři hodiny. Prvním, kdo se Omara pokusil zastavil, byl policista mimo službu Adam Gruler, který si v klubu přivydělává jako ostraha. S Omarem se dostal do přestřelky, ale musel ustoupit, neboť jeho palebné síle nedokázal čelit. Krátce poté na místo přijela dvojice policistů, která s útočníkem rovněž bojovala.

Zásah v Orlandu trval tři hodiny. Mateen hrozil odpálením nálože

Následně se do akce vložila zásahová jednotka SWAT, která pomocí výbušnin a obrněného vozu prorazila do zdí budovy několik otvorů, aby mohli lidé utéct. Při zásahu policisté Omara zastřelili.

Útočník volal před střelbou na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu, uvedla televize NBC. Muž byl před útokem dvakrát vyšetřován kvůli možné vazbě na teroristy.

Ve čtvrtek je v Orlandu očekáván prezident Barack Obama, který chce osobně kondolovat pozůstalým. Soustrast Spojeným státům vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin; jeho mluvčí Dmitrij Peskov přitom označil za nepřijatelné homofobní komentáře některých Rusů.

Další střelba

Spojené státy se z nedělního masakru dosud vzpamatovávají, už v úterý však ohlásily ohlásily novou přestřelku. Útočník v noci na úterý ve státě Západní Virginie zabil tři muže, policie ho následně dopadla v sousední Pensylvánii, uvedla místní televizní stanice WAGH.

Střelce policie identifikovala jako Ericka Shuta. Podrobnosti incidentu úřady nezveřejnily. Shute na facebooku podle portálu nj.com uvedl, že střílel v sebeobraně, protože ho muži okradli a ohrožovali.

Shute je policii znám z minulosti. V roce 2009 vyvěsil americkou vlajku vzhůru nohama, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas se stavem Ameriky a s korupcí ve vládě. O dva roky později byl v New Jersey obviněn z útoku na policistu a z toho, že se bránil zadržení.

Kvůli častým útokům střelců, jako byly ten víkendový v Orlandu či před časem v Západní Virginii, volají mnozí v USA v čele s prezidentem Barackem Obamou po zpřísnění prodeje zbraní. Republikáni ale jakákoli taková omezení odmítají. Letos bylo podle portálu nydailynews.com v USA zastřeleno na 6000 lidí.

Server gunviolencearchive.org, který mapuje případy, kdy zahynuli či byli postřeleni nejméně čtyři lidé, hlásí jen za červen 17 takových přestřelek se 70 mrtvými.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.