Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejtragičtější masová střelba v historii USA. Muž zabil 50 lidí. K činu se přihlásil IS

USA

  21:22
ORLANDO - Střelba v nočním klubu v Orlandu na Floridě si vyžádala 50 mrtvých včetně útočníka a 53 zraněných. Novou bilanci v neděli zveřejnil starosta Orlanda Buddy Dyer. Jde o střelbu s největším počtem obětí v historii Spojených států, uvedl místní policejní velitel John Mina. Mnoho zraněných je v kritickém stavu a počet obětí se tak ještě může zvýšit. K činu se přihlásil Islámský stát Guvernér Floridy vyhlásil krizový stav.

Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění lidé na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled. foto: Reuters

Sobotka kondoloval viceprezidentu Bidenovi

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odsoudil střelbu v nočním klubu jako brutální a zbabělý čin na desítkách nevinných lidí. Jménem svým i celé české vlády vyjádřil v dopise adresovaném viceprezidentovi USA Joe Bidenovi soustrast rodinám obětí a všem, které tato tragédie zasáhla. Čeští diplomaté shánějí informace o tom, zda mezi oběťmi nejsou i čeští občané, ale zatím takové zprávy nemají. "Upřímně lituji každého lidského života, který byl v této hrozné tragédii ztracen. Skutečnost, že tolik nevinných lidí, převážně mladých, přišlo o život na místě, kam se přišli bavit, je zdrcující," napsal Sobotka.

„Všude je krev,“ popsal na tiskové konferenci starosta Dyer situaci v klubu. Vzhledem k rozsahu tragédie starosta požádal guvernéra Floridy o vyhlášení výjimečného stavu. Pro místní obyvatele byla zřízena krizová linka, kam mohou volat v případě, že mají strach o své blízké. FBI rovněž požádala svědky, zejména ty, kteří v gay klubu byli ještě před střelbou, aby se přihlásili vyšetřovatelům.

Útočník, který zabil v klubu na Floridě 50 lidí, volal před střelbou na tísňovou linku 911 a vyjádřil věrnost Islámskému státu, uvedla televize NBC. Muž byl před útokem dvakrát vyšetřován kvůli možné vazbě na teroristy.

Lidé křičeli a utíkali jako šílení, popsal svědek střelbu v klubu v Orlandu

Policie po ukončení zásahu proti střelci nejprve informovala o 20 mrtvých. Prudký nárůst obětí šokoval novináře na brífinku i představitele místní správy.

Střelec v klubu několik hodin držel skupinu rukojmích. Policie ho následně zlikvidovala a objevila u něj pistoli a útočnou pušku. Při zásahu utrpěl jeden z policistů zranění v obličeji, poté co ho pachatel zasáhl do kevlarové helmy. Před klubem policisté objevili střelcovu dodávku.

Těla některých obětí střelby se stále nacházejí v klubu, policie je z místa postupně odnáší, identifikuje je a informuje pozůstalé. Podle chirurga Michaela Cheathama nemocnice vítá kohokoli, kdo se rozhodne darovat krev. Většina zraněných je v kritickém stavu. Cheatham proto vyjádřil obavy, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit.

Přes sto masových střeleb v USA za posledních 50 let. Zemřelo při nich téměř 800 lidí

Ke prvním výstřelům došlo kolem druhé hodiny ráno místního času (8:00 SELČ). Střelec se tehdy střetl nejspíš se členem ochranky. Podle AP se tehdy v klubu nacházelo asi 300 lidí, BBC informovala o více než stovce návštěvníků. Následně se muž vrátil dovnitř do klubu a zajal rukojmí, řekl policejní velitel John Mina. Okolo páté hodiny v klubu zasáhly speciální jednotky a rukojmí osvobodily. Podle Miny mohla být krvavá bilance ještě vyšší, ale příslušníkům speciálních jednotek se před střelcem podařilo zachránit z klubu nejméně 30 lidí.

Člen zásahové jednotky SWAT před klubem Pulse v americkém Orlandu.

Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění lidé na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled. Kdo mohl, dostal se z klubu ven, další se zavřeli a čekali na zásah policie.

Zpěvačku Grimmieovou zabil patrně vyšinutý obdivovatel. Na koncert dorazil ozbrojený

Útočník podle dostupných informací nebyl na seznamu možných teroristů, policie ho ale v současné době vyšetřovala kvůli blíže neupřesněnému zločinu. Muž rovněž absolvoval výcvik ve střelbě, uvedl člen výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King.

Policisté nyní zjišťují, zda šlo o domácí nebo mezinárodní terorismus, zda pachatel jednal na vlastní pěst či byl součástí organizované skupiny.

Při zásahu v klubu byl jeden policista polista postřelen do hlavy, život mu zachránila kevlarová přilba

Policie uvedla, že při následném zásahu bylo osvobozeno nejméně 30 lidí.
Útočník podle svědků držel v klubu rukojmí.

„Máme jisté náznaky, že tento člověk mohl mít sympatie k této ideologii (radikálnímu islámu), ale dosud nemůžeme nic potvrdit,“ řekl novinářům zvláštní agent FBI Ron Harper.

Francouzský prezident Hollande útok v klubu na Floridě odsoudil. Šéf německé diplomacie Steinmeier na twitteru uvedl, že je krveprolitím šokován.

Prezident Obama vyjádřil soustrast rodinám obětí střelby a nařídil vládě, aby tamní komunitě poskytla veškerou možnou pomoc. „Prezident požádal o to, aby byl pravidelně informován o vývoji, zatímco FBI a další federální činitelé spolupracují s policií v Orlandu a snaží se shromáždit více informací,“ uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.

Nedělní útok podle policie nemá zřejmou souvislost se zabitím zpěvačky Christiny Grimmieové, která byla ve stejném floridském městě zastřelena po koncertě o den dříve (více čtěte ZDE).

Přehled nejtragičtějších masových střeleb v USA

32 mrtvých (16. dubna 2007) - Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Střelec poté spáchal sebevraždu.

26 mrtvých (14. prosince 2012) - Na základní škole v Newtownu postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Nakonec zabil i sám sebe.

14 mrtvých (3. dubna 2009) - Střelba ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York. Mezi mrtvými byl i pachatel, naturalizovaný imigrant z Číny, který se zastřelil.

14 mrtvých (2. prosince 2015) - Střelba v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu, za níž byl odpovědný radikál Syed Farook se svou ženou. Oba při přestřelce zahynuli.

13 mrtvých (5. listopadu 2009) - Masakr na základně americké armády v texaském Fort Hoodu měl na svědomí major a armádní psychiatr Nidal Malik. V roce 2013 byl odsouzen k trestu smrti.

12 mrtvých (19. července 2012) - V kině na předměstí Denveru ve státě Colorado útočil maskovaný střelec James Holmes. Loni v srpnu byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

12 mrtvých (16. září 2013) - V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu střílel bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis (34). Policie ho zabila.

Deset mrtvých (10. března 2009) - Muž z Alabamy zabil mimo jiné svoji matku a další členy rodiny. Po přestřelce spáchal sebevraždu.

Devět mrtvých (24. prosince 2008) - Střelec převlečený za Santa Clause zabíjel na Vánoce v Los Angeles. Spáchal sebevraždu.

Devět mrtvých (17. června 2015) - V kostele černošské evangelické komunity v Jižní Karolíně zabíjel jednadvacetiletý běloch.

Devět mrtvých (1. října 2015) - Střelba na vyšší odborné škole v americkém státě Oregon.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!