Lidovky.cz

Turecká policie zatkla kvůli puči novináře listu, který je ‚symbolem turecké republiky‘

Svět

  14:13
ANKARA/PRAHA - Turečtí policisté zadrželi v pondělí hlavní tváře opozičního listu Cumhuriyet. K výslechu si odvedli šéfredaktora Murata Sabuncu a další tvůrce. Kromě toho provedli razii v jejich domovech i nemovitostech dalších důležitých tváří novin. Důvodem zadržení má být napojení na kurdské separatisty a stoupence klerika Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z pokusu o puč.

Stoupenec opozičního tureckého listu Cumhuriyet, jehož novináře zatkla policie, drží pondělní vydání a nápis „Nepodvolíme se“. foto: Reuters

Prokuratura vydala celkem 13 zatykačů na novináře a členy vedení deníku Cumhuriyet, který zůstal jako jeden z mála opozičních listů kritický vůči vládě strany AKP. Mnohá opoziční média nelichotivá vůči prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi úřady již dříve převzaly či jejich novináře pozatýkaly.

Personální čistky pokračují. V Turecku přišlo kvůli vazbám na Gülena o práci 10 tisíc lidí

Police rovněž hned provedla domovní prohlídky u 12 zadržených a zabavila jim počítače. K nim patří mimo jiné předseda správní rady Akin Atalay. Všem zatčeným navíc na dalších pět dní policie zamezila kontakt s právníky.

Podle úřadu prokurátora k zatčení došlo, protože vyšetřování pokusu o puč ukázalo, že noviny publikují články, které ospravedlňují události z 15. července. Jeden ze zadržených, novinář Aydin Engin, komentoval přímo pro Cumhuriyet svoje zatčení jednoduše: „Pracuji pro Cumhuriyet, to k obvinění stačí, ne?“

V noci na pondělí prohledala policie i dům bývalého šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara, který nyní žije v exilu v Německu a který již byl v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení.

Spolu s ním byl odsouzen i vedoucí redakce deníku Cumhuriyet v hlavním městě Ankaře Erdem Gül. Oba dostali tresty za zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s nákladem tureckých zbraní určených syrským povstalcům.

Je to puč vládnoucí strany

Události pondělního dopoledne komentovali představitelé turecké opozice. Výjimečný stav, který v Turecku trvá, podle nich slouží pouze tomu, aby prezident Erdogan umlčel své kritiky. To je nemyslitelné v zemi, která je členem NATO a aspiruje na členství v EU.

„Pokračuje puč AKP proti demokracii. Je to operace proti identitě novin, které jsou tak staré jako sama republika a jedním z jejích symbolů,“ napsal na Twitteru poslanec opoziční republikánské strany CHP Sezgin Tanrikulu poukazuje tím na historii levicového listu.

Cumhuriyet (v překladu Republika) patří ke dvaceti největším deníkům v Turecku, jeho denní náklad činí asi 50 tisíc kusů. Založen byl v roce 1924 a od té doby patřil k nejzarytějším stoupencům sekularismu v turecké politice. Prezident Erdogan je přitom označován za odpůrce sekularismu a obviňován ze snahy islamizovat turecký stát.

Turecký režim od poloviny července, kdy se skupina armády neúspěšně pokusila v Turecku o převrat, provádí rozsáhlé čistky nejen ve státní správě. Jejich cílem jsou i jen domnělí příznivci duchovního Gülena, jehož vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat, ale také kurdští veřejní činitelé. Od července úřady propustily z práce na 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů či učitelů; na 32 tisíc lidí skončilo ve vězení.

Tažení vůči svým kritikům zintenzivnila turecká vláda po pokusu o puč i v médiích. Podle nezávislé organizace P24 bylo od července na základě zvláštního dekretu uzavřeno 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo minimálně předběžně zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů. Tisíce novinářů přišly o práci. Neupřesněnému počtu novinářů podle agentury DPA úřady zneplatnily cestovní pasy, takže nemohou vycestovat do zahraničí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.