31. října 2016 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká policie zatkla kvůli puči novináře listu, který je ‚symbolem turecké republiky‘

Stoupenec opozičního tureckého listu Cumhuriyet, jehož novináře zatkla policie,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenec opozičního tureckého listu Cumhuriyet, jehož novináře zatkla policie,... | foto: Reuters

ANKARA/PRAHA Turečtí policisté zadrželi v pondělí hlavní tváře opozičního listu Cumhuriyet. K výslechu si odvedli šéfredaktora Murata Sabuncu a další tvůrce. Kromě toho provedli razii v jejich domovech i nemovitostech dalších důležitých tváří novin. Důvodem zadržení má být napojení na kurdské separatisty a stoupence klerika Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z pokusu o puč.

Prokuratura vydala celkem 13 zatykačů na novináře a členy vedení deníku Cumhuriyet, který zůstal jako jeden z mála opozičních listů kritický vůči vládě strany AKP. Mnohá opoziční média nelichotivá vůči prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi úřady již dříve převzaly či jejich novináře pozatýkaly.

Police rovněž hned provedla domovní prohlídky u 12 zadržených a zabavila jim počítače. K nim patří mimo jiné předseda správní rady Akin Atalay. Všem zatčeným navíc na dalších pět dní policie zamezila kontakt s právníky.

Podle úřadu prokurátora k zatčení došlo, protože vyšetřování pokusu o puč ukázalo, že noviny publikují články, které ospravedlňují události z 15. července. Jeden ze zadržených, novinář Aydin Engin, komentoval přímo pro Cumhuriyet svoje zatčení jednoduše: „Pracuji pro Cumhuriyet, to k obvinění stačí, ne?“

V noci na pondělí prohledala policie i dům bývalého šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara, který nyní žije v exilu v Německu a který již byl v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení.

Spolu s ním byl odsouzen i vedoucí redakce deníku Cumhuriyet v hlavním městě Ankaře Erdem Gül. Oba dostali tresty za zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s nákladem tureckých zbraní určených syrským povstalcům.

Je to puč vládnoucí strany

Události pondělního dopoledne komentovali představitelé turecké opozice. Výjimečný stav, který v Turecku trvá, podle nich slouží pouze tomu, aby prezident Erdogan umlčel své kritiky. To je nemyslitelné v zemi, která je členem NATO a aspiruje na členství v EU.

„Pokračuje puč AKP proti demokracii. Je to operace proti identitě novin, které jsou tak staré jako sama republika a jedním z jejích symbolů,“ napsal na Twitteru poslanec opoziční republikánské strany CHP Sezgin Tanrikulu poukazuje tím na historii levicového listu.

Cumhuriyet (v překladu Republika) patří ke dvaceti největším deníkům v Turecku, jeho denní náklad činí asi 50 tisíc kusů. Založen byl v roce 1924 a od té doby patřil k nejzarytějším stoupencům sekularismu v turecké politice. Prezident Erdogan je přitom označován za odpůrce sekularismu a obviňován ze snahy islamizovat turecký stát.

Turecký režim od poloviny července, kdy se skupina armády neúspěšně pokusila v Turecku o převrat, provádí rozsáhlé čistky nejen ve státní správě. Jejich cílem jsou i jen domnělí příznivci duchovního Gülena, jehož vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat, ale také kurdští veřejní činitelé. Od července úřady propustily z práce na 100 tisíc lidí, včetně soudců, policistů či učitelů; na 32 tisíc lidí skončilo ve vězení.

Tažení vůči svým kritikům zintenzivnila turecká vláda po pokusu o puč i v médiích. Podle nezávislé organizace P24 bylo od července na základě zvláštního dekretu uzavřeno 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo minimálně předběžně zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů. Tisíce novinářů přišly o práci. Neupřesněnému počtu novinářů podle agentury DPA úřady zneplatnily cestovní pasy, takže nemohou vycestovat do zahraničí.

Jakub Fajnor, ČTK
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.