Lidovky.cz

‚Černé‘ sanitky v Číně okrádají lidi. Média radí, jak odhalit ty falešné

Svět

  6:00
PEKING/PRAHA - Ulicemi čínských měst jezdí „černé“ sanitky. Falešné posádky se snaží využívat zoufalých situací zraněných lidí. Nechávají si za služby platit větší částky, v horších případech lidi přímo okrádají. Do věci bývají navíc zapojení i skuteční pracovníci záchranných služeb. Čínská média proto radí, jak poznat pravé sanitky. V Pekingu vytvořili webový registr, kde mohou lidé ověřit vozy např. podle SPZ.

Čínské noviny učí občany, jak poznat pravou sanitku od falešné. foto: Die Welt

Kde by pacienta napadlo si před nastoupením do vozu záchranné služby ověřovat, jestli je pravá? V Číně ano. Ve světě je běžnou praxí radit lidem, jak poznat pravou bankovku od padělané. V Číně ale musí občany učit, jak poznat regulérní sanitku od falešné.

Čínští lichváři využívají studentky. Aby dostaly půjčku, posílají nahé fotky a videa

V pondělním vydání varoval list Beijing News čínské občany, aby si před jízdou ověřovali záchranný vůz, který přijede po zavolání na telefonní číslo 120. Na stránkách je otištěna i kresba pravé sanitky s popisky, informoval německý server Die Welt.

Nad čelním sklem musí být modrým nápisem uvedeno číslo 120. Na kapotě by pak měl stát nápis „Ambulance“ v čínských znacích i angličtině. Pokud pak na boku není modře mezinárodní zdravotnické logo hole obepnuté hadem, pak není záchranná služba pravá. Deník také upozorňuje, že uvnitř musí být k dispozici podobně jako v taxislužbách oficiální ceník poskytovaných služeb.

Čínské noviny učí občany, jak poznat pravou sanitku od falešné.

„Vozidla mají sirény a zdravotnická loga. Průměrní občané nemohou rozeznat falešné sanitky,“ komentoval situaci už téměř před dvěma lety Tchang Kchaj, šéf vozového parku nemocnice v provincii Sin-ťiang podle serveru Epoch Times.

Stačí zadat SPZ

Vzhledem k velikosti čínských měst a silničního provozu v nich je jednoduché ztratit přehled. Pekingská záchranná služba proto založila webovou stránku, na které si člověk může ověřit, jestli je přistavená sanitka jedním z 530 oficiálních záchranných vozidel.

Může tak učinit prostřednictvím několika údajů, například ověřit si SPZ nebo vlastníka vozidla zaneseného v technickém průkazu. Na webu je vyfoceno i to, jak mají vypadat přístroje na palubní desce auta, či účtenka, kterou zdravotníci vydávají. Lidé si mohou ověřovat také značku auta a jeho podobu, která se objevila i v Beijing News.

Zástupce velitele pekingské záchranné služby Liou Chung-mej řekl pro čínský server Sina, že se na systému podílí příslušníci dopravní policie, zdravotníci i další oddělení. „Cílem je rozšířit systém i do dalších provincií,“ řekl.

Problémem některých provincií ale je, že autority nemají dostatek vozidel. Například v rychle se modernizujícím Nan-ťingu, historickém hlavním městě Číny, o téměř deseti milionech obyvatel, je k dispozici celkem 50 oficiálních vozů, napsal server Epoch Times. Vzhledem k tomu, že na každých 50 tisíc lidí by měla podle předpisů připadnout jedna sanitka, chybí v Nan-ťingu téměř 150 vozidel.

„Podle mě je na ulicích alespoň dvojnásobný počet falešných sanitek oproti těm pravým,“ citoval před rokem portál Sina zdroj v záchranářském gangu.

Nejlepší cíl? Pacienti po operaci

Podle serveru Die Welt nejčastěji podvodníci cílí na pacienty, kteří jsou už po operaci či nucené hospitalizaci a nemohou se do svých domovů dostat po svých, nebo žijí v sousedních městech či provinciích. Většinou se nabourají do procesu objednávky vozidla, zjistí konkrétní informace a vyzvednou dotyčného namísto regulérní sanitky.

V jiných případech jsou spolčení s pracovníky nemocnic. V poslední době před takovými praktikami varují na oficiálních stránkách čínské záchranné služby. Případy hlásila například města Čchang-šang, Šen-jang a Sian, napsal Die Welt.

Problémy, které vyšly najevo s koncem roku 2016 nejsou v Číně úplně nové. V roce 2014 se například ve městě Čou-kchou po ulicích proháněl gang 55 "černých“ sanitek. Pořídil si i falešné registrace a potvrzení u dopravní policie, kde vozidla registrovali na jména místních nemocnic.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.