5. ledna 2017 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecký vicepremiér: Pachatel útoku na klub je asi Ujgur ze západní Číny

Policisté obsadili okolí klubu Reina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté obsadili okolí klubu Reina. | foto: Reuters

ISTANBUL Turecká policie ve čtvrtek v rámci vyšetřování novoročního útoku na istanbulský klub Reina zadržela několik členů ujgurské menšiny, která žije převážně v neklidné provincii Sin-ťiang na západě Číny. Podle tureckého vicepremiéra Veysiho Kaynaka je Ujgurem pravděpodobně i pachatel istanbulského atentátu, který si vyžádal 39 obětí.

Protiteroristická jednotka turecké policie v noci na čtvrtek na základě zpravodajských informací podnikla razii ve městě Selimpaşa v evropské části Turecka, několik kilometrů západně od Istanbulu. Zadržela při ní Ujgury, členy muslimské menšiny žijící hlavně v západočínské provincii Sin-ťiang. Kromě Číny žijí Ujguři i v řadě zemí Střední Asie a v Turecku.

Podle vicepremiéra Kaynaka je s největší pravděpodobností Ujgurem i pachatel novoročního atentátu v klubu Reina. Zcela jasné to ale podle něj není.

Turecké úřady určily několik míst, kde by se mohl pachatel masakru zdržovat, uvedl Kaynak. Nedá se podle něj zcela vyloučit, že podezřelý už uprchl do zahraničí, spíše je ale pravděpodobné, že se ho podaří dopadnout v rámci policejních akcí na tureckém území. Střelec sice v klubu útočil sám, mohl mít ale komplice, dodal vicepremiér.

Výcvik na Blízkém východě

Podle agentury AP turecké úřady už v souvislosti s atentátem zadržely 39 osob. V souvislosti s atentátem ve středu turecká policie zadržela 27 osob v západotureckém městě Izmir, informoval zpravodajský web listu Hürriyet. „Totožnost osoby, která provedla útok v (istanbulské čtvrti) Ortaköy jsme určili,“ uvedl ministr zahraničí. Už dříve se objevily informace, že zřejmě pochází ze střední Asie.

Útočník z istanbulského klubu se natočil při chůzi po hlavním istanbulském...
Smutek zaplavil pozůstalé po obětech útoku v tureckém klubu Reina.

Už ve středu ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu potvrdil, že znají totožnost pachatele útoku. Ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik ve středu uvedl, že pachatel atentátu v Istanbulu postupoval „vysoce profesionálně“ a „chladnokrevně“ a že je útok svým provedením podobný těm z pařížského klubu Bataclan a z redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Podle něj střelec zjevně absolvoval výcvik „na Blízkém východě“. Podle tureckých médií mohl absolvovat výcvik v Sýrii.

Cílem teroristického útoku bylo podle Erdogana „rozdělit společnost“ a poškodit turecké hospodářství. Turecko ale nesmí na hru teroristů přistoupit a musí si zachovat chladnou hlavu, dodal ve středu prezident v prvním veřejném vystoupení od novoročního útoku. Turecká vojska, která jsou podle něj hlavní silou v boji proti radikálům z Islámského státu (IS), budou i nadále bojovat proti teroristům v Sýrii.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz